Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusové obsadili další město na Donbasu. Ukrajina sestřelila letoun s generálem

Konvoj proruských vojáků u města Volnovacha v Doněcké oblasti na Ukrajině, kterou kontrolují separatisté. (12. března 2022) foto: Reuters

Ruské síly v úterý obsadily město Svitlodarsk v Doněcké oblasti. Ukrajinský generální štáb varoval, že ruská armáda se tak spolu se separatistickými jednotkami nejspíše připravuje k novým pokusům o obklíčení ukrajinských vojsk u Severodoněcku a Lysyčansku. Ukrajina hlásí, že její síly sestřelily letoun s generálmajorem ruských vzdušných sil ve výslužbě Kanamatem Botaševem. Ten na místě zahynul.
  21:21

Město Svitlodarsk leží asi 60 kilometrů jihozápadně od Severodoněcku, k němuž se upírá pozornost ruské armády, a před válkou měl asi 12 000 obyvatel. „Ruští vojáci vyvěsili na budově místní správy ruskou vlajku, chodili ozbrojeni po ulicích a kontrolovali u lidí doklady,“ upřesnil šéf místní správy Hoško. Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko v rozhovoru s novinářem pobočky Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda řekl, že v obsazeném městě zůstalo asi 10 000 civilistů.

Podle štábu ukrajinské armády nelze vyloučit, že se Rusové pokusí překročit řeku Severní Doněc východně od Severodoněcku a Lysyčansku. Pro krytí této operace nepřítel soustředil raketomety a dělostřelectvo. Tyto síly by představovaly severní část předpokládaných „kleští“ k obklíčení ukrajinských jednotek, píše server BBC News.

V Severodoněcku v úterý také ruská vojska ostřelovala továrnu na výrobu čpavku. Při tomto útoku zemřeli čtyři civilisté, uvedl na sociálních sítích gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Na jihu Rusové zlepšili svou taktickou situaci u obce Vasylivka v Záporožské oblasti, přiznalo ukrajinské velení. Vasylivka leží u trasy zásobování ukrajinských sil v Severodoněcku a Lysyčansku. Jde o jižní část předpokládaných „kleští“, poznamenala BBC.

Ve stejné oblasti, jižně od Severodoněcku, Rusové podle štábu útočí na vsi Toškivka a Ustynivka. Současně se nepřítel chystá k novým pokusům o ofenzívu vedenou z Izjumu na jih, směrem k Slovjansku a Kramatorsku.„Situace na (východní) frontě je velmi složitá, protože nyní se možná rozhoduje o osudu země,“ řekl podle Unian mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk. „Nyní jsme svědky nejaktivnější fáze úplné agrese, kterou proti nám Rusko rozpoutalo,“ sdělil a doplnil, že Rusko se připravuje na dlouhodobou válku.

Na zvýšení intenzity ruských operací v Donbasu a snahu obklíčit Severodoněck, Lysyčansk a Rubižne upozorňuje i britská vojenská vojenská rozvědka, podle které jsou severní a jižní osy ruských operací odděleny asi 25 kilometry území, ovládaného Ukrajinci.

Rozvědka poukázala na silný ukrajinský odpor, nicméně ruským jednotkám se podařilo dosáhnout místních úspěchů, a to i díky soustředění dělostřelectva. Ovládnutí severodoněcké kapsy by představovalo dobytí celé Luhanské oblasti v rámci ruské snahy ovládnout celý Donbas. Ruský postup na západ by ale současně prodloužil ruské linie a pravděpodobně vyvolal potíže se zásobováním.

Ztráty hlásí obě strany

Rusko od vpádu na Ukrajinu před 90 dny přišlo o přibližně 29 350 vojáků, 1 302 tanků, 3 194 obrněných vozidel, 606 děl, 205 letadel, 170 vrtulníků a 480 dronů, odhadl ukrajinský generální štáb.

Ruské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že ruské jednotky od 24. února zničily 955 ukrajinských dronů, 178 letadel, 125 vrtulníků, 3 243 tanků a dalších obrněných vozidel a 425 raketometů. Mluvčí ruského ministerstva Igor Konašenkov dnes podle ruské agentury TASS také ohlásil, že rakety z ruských letadel zničily mimo jiné „velký sklad nábojů ráže 155 milimetrů pro americké houfnice M-777“, kterých USA již dodaly Ukrajině desítky kusů.

Tvrzení stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Konec ruského generálmajora

Nad Ukrajinou byl v úterý podle médií sestřelen letoun s generálmajorem ruských vzdušných sil ve výslužbě Kanamatem Botaševem, ten zahynul. O úmrtí informovala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na tři bývalé Botaševovy podřízené, kteří si přáli zůstat v anonymitě.

Botašev byl nejvýše postavený příslušník ruského letectva, jehož smrt na Ukrajině vyšla najevo. Do svého odchodu do výslužby velel leteckému pluku. Osobní účast vysoce postaveného Botaševa v bojích může svědčit buď o tom, že Moskva staví armádní piloty před složité úkoly, nebo o skutečnosti, že se jí nedostává vysoce kvalifikovaných specialistů, uvedla BBC.

Generální štáb ukrajinské armády v neděli informoval o sestřelení ruského bitevníku Su-25 nad Luhanskou oblastí s tím, že pilot se nestihl katapultovat. Jeden z bývalých Botaševových kolegů potvrdil, že generálmajor plnil na Ukrajině úkoly právě na palubě tohoto letounu. Krátce před úmrtím oslavil generálmajor 63. narozeniny.

Botašev patřil do nejvyšší třídy podle klasifikace ruských vojenských pilotů. Výcvik těchto pilotů trvá asi deset až 12 let a podle dřívějších informací agentury RIA Novosti stojí přibližně osm milionů dolarů (asi 184 milionů korun), uvedla BBC.

Z jakého důvodu se generál ve výslužbě ocitl v bitevníku Su-25 na Ukrajině, není jasné. Jeho bývalí podřízení se ale domnívají, že „se jednoduše nedokázal držet stranou“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!