Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Válka trvá už tisíc dnů. Rok 2025 rozhodne, kdo zvítězí, míní Zelenskyj

  9:05aktualizováno  13:27
Kyjevský Majdan, neboli náměstí Nezávislosti, býval srdcem ukrajinských revolucí a pro mnohé je jediným místem, kde mohou skutečně uctít památku svých blízkých. Zatímco válka na Ukrajině vstupuje do svého tisícího dne, na náměstí Nezávislosti v hlavním městě se stále rozrůstá moře modro-žlutých vlajek na počest padlých, uvedla stanice Euronews. Rok 2025 rozhodne, zda válku vyhraje Rusko, nebo Ukrajina, řekl Zelenskyj ukrajinským poslancům.

Od začátku rozsáhlé ruské invaze v únoru 2022 padlo podle západních odhadů v bojích přibližně 80 000 ukrajinských vojáků. Mnozí z nich byli dobrovolníci, kteří zanechali civilního života, aby vyslyšeli volání a šli bránit svou zemi.

Jejich blízcí doufají, že jejich oběti nebudou zapomenuty, a umísťují na trávníku na náměstí malé, jednoduché vlajky ručně označené jmény a daty padlých.

Kyjevský Majdan, neboli náměstí Nezávislosti, zaplavily ukrajinské vlajky.

„Dala jsem ji sem, aby někdo, kdo půjde kolem, mohl vidět, že tento člověk kdysi žil a položil za nás život,“ řekla Svitlana Kiričenková. Přijela z Čerkaské oblasti, aby nahradila počasím ošlehanou vlajku, kterou tady umístila před více než rokem na počest svého syna, jenž zahynul v boji. Na její místo nyní pečlivě umístila novou. „Abychom mohli poklidně žít mezi svými, a ne aby nám Rusové diktovali, jak máme žít a co máme dělat,“ dodala.

Archivy agentury AP ukazují, že první vlajky se na trávníku na náměstí objevily v květnu prvního roku války. Tedy krátce poté, co se ruské jednotky stáhly z Kyjevské oblasti a hlavnímu městu přestala hrozit okupace.

Putin podepsal novou jadernou doktrínu

Ruský prezident Vladimir Putin svým výnosem potvrdil novou ruskou doktrínu jaderného odstrašování, rozšiřující výčet možností, kdy Moskva může použít jaderné zbraně. Putin svůj výnos podepsal v den, kdy válka Ruska proti Ukrajině pokračuje tisícím dnem, a hned poté, co Spojené státy povolily Kyjevu použít dodané rakety k úderům do hloubi ruského území, poznamenala agentura AFP.

Cílem nové doktríny je podle Kremlu dát potenciálním nepřátelům na srozuměnou, že je nevyhnutelně postihne odplata, pokud by na Rusko či jeho spojence zaútočili, poznamenala agentura Reuters.

Fotografie z té doby ukazují desítky vlajek úhledně uspořádaných v řadách na travnaté ploše. Jak válka pokračovala, místo se proměnilo. Tráva zmizela a nahradily ji vyšlapané cestičky připomínající chodníky na hřbitovech, které se vinou mezi tisíci vlajek.

Objevilo se mezi nimi i mnoho portrétů, které přinesli příbuzní. Zobrazují sebevědomé a usměvavé tváře ve vojenských uniformách. Místo je také poseté čerstvými i sušenými květinami, které představují poctu smutku a základní kámen ukrajinské historie.

Válka na Ukrajině

Náměstí Nezávislosti bylo ostatně dlouho srdcem ukrajinských revolucí. Pro mnohé je jediným vhodným místem pro vzpomínku na blízké. Je to památník vytvořený samotnými lidmi, vedenými hlubokou potřebou uctít památku svých padlých při absenci oficiálního vládního památníku.

Jiní vojáci a rodiny sem přicházejí posedět a tiše přitom hledí do dálky. Kolemjdoucí se zastavují, poklekají. Brzy nato se ale život v hlavním městě zase rozebíhá a vrací do svého obvyklého tempa. Nové vlajky mezitím přibývají téměř denně. Nedaleko odsud se skoro každý den odehrávají smuteční obřady, po nichž následují chvíle ticha. Rozrůstající se památník připomíná cenu, kterou Ukrajina platí za svou svobodu.

Zelenskyj: Evropo, buď jednotná

Podle prezidenta Volodymyra Zelenského si Ukrajinci nejvíce ze všeho přejí mír. Ukrajinský vůdce to řekl europoslancům během mimořádného zasedání Evropského parlamentu v Bruselu. Zároveň členům EP poděkoval za dlouhotrvající podporu a zdůraznil, že jednotná Evropa může dotlačit Rusko ke spravedlivému míru. Mimořádné zasedání europarlamentu se sešlo právě při příležitosti 1000 dnů, které uplynuly od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil na dálku během mimořádného zasedání Evropského parlamentu v Bruselu. (19. listopadu 2024)

„Společně s Evropou a našimi partnery v Americe a na celém světě se nám podařilo zabránit Putinovi, aby zabral Ukrajinu. Bráníme ale rovněž i svobodu všech evropských národů,“ řekl Zelenskyj, který k europoslancům promluvil z Kyjeva prostřednictvím videokonference. Přestože se na stranu ruského prezidenta postavil i severokorejský vůdce Kim Čong-un, je Putin podle ukrajinského prezidenta „pořád slabší než jednotná Evropa“.

„Chci na vás apelovat, abyste na to nezapomínali. Abyste nezapomínali na to, co všechno může Evropa dokázat. Pokud budeme jednotní, můžeme přimět Rusko ke spravedlivému míru, což je něco, co chceme nejvíc,“ prohlásil ukrajinský vůdce a vysloužil si potlesk. Zelenskyj ve svém projevu rovněž zmínil, že počet vojáků KDLR, kteří by se mohli zapojit do bojů na Ukrajině po boku Rusů, může vzrůst až na 100 tisíc.

Od 24. února 2022, kdy Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu, Evropská unie a europarlament napadenou zemi intenzivně podporují. Odsoudily ruskou agresi, zavedly sankce a zvýšily politickou, humanitární, vojenskou i finanční pomoc Kyjevu. Od roku 2021 přijal EP čtyři desítky usnesení, které se týkaly Ukrajiny.

Evropský parlament je rovněž silným zastáncem ukrajinské snahy o vstup do Evropské unie a opakovaně vyzval členské státy k zahájení přístupových rozhovorů. Ty nakonec odstartovaly letos v červnu, kdy v Lucemburku začala první mezivládní konference s Kyjevem.

„Přijdou rozhodující chvíle“

Ukrajinský prezident promluvil i v domácím parlamentu. Příští rok rozhodne, zda válku rozpoutanou Kremlem vyhraje Rusko, nebo Ukrajina, prohlásil. Na ukrajinské odolnosti podle prezidenta závisí osud celého národa, protože Rusko chce Ukrajinu zničit bez ohledu na ztráty. Zelenskyj vybídl Ukrajince, aby nečekali zázrak od nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale aby každý den ze všech sil usilovali o vítězství.

„Rusko chce zničit náš stát, naše lidi. Zničit naši odolnost. Ukrajinská odolnost v této válce, od Kupjanska přes Pokrovsk až po Záporoží, může zajistit základní předpoklady pro spravedlivé ukončení této války,“ zdůraznil Zelenskyj podle agentury Unian. Na ukrajinské odolnosti závisí i osud Evropy, aby všichni lidé mohli žít svobodně, a ne v područí diktátora. „Je to bitva nejen o Pokrovsk, Kupjansk či jakékoliv jiné ukrajinské město, městečko nebo ves. Je to bitva o celou Ukrajinu, o celou Evropu, je to bitva o pořádek, anebo chaos v celém světě,“ řekl.

Rozhodující chvíle pro průběh celé války podle Zelenského přijdou v příštím roce. „Abychom právo na nezávislost uhájili, musíme zůstat silní. Nesmíme se teď zhroutit, zhroutit se musí okupant, a ne my,“ prohlásil podle agentury AFP. Zelenskyj zdůraznil, že Ukrajina nesmí zradit své mrtvé na bojišti, a za potlesku poslanců prohlásil, že Ukrajina může porazit Rusko, jakkoli je to těžké. Potvrdil rovněž ambice země stát se členem Severoatlantické aliance.

Autoři: ,