Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Ukrajinští vojáci vztyčili první vlajku na levém břehu Dněpru

Svět

  12:39
Video se slavnostním vztyčením vlajky v ukrajinských barvách na svém Instagramu zveřejnila ukrajinská speciální jednotka Karlson, jejíž bojovníci otevřeli předmostí pro osvobození levého břehu Chersonské oblasti od okupantů. Video se záhy objevilo i na jiných platformách.

„První ukrajinská vlajka na levém břehu Dněpru. Tento prapor vztyčili bojovníci speciální jednotky Karlson. Nyní otevíráme předmostí pro deokupaci levého břehu Chersonské oblasti! Operace byla úspěšně dokončena díky precizní koordinaci a ofenzivním schopnostem kluků,“ píše se v popisku sobotního videa.

První zprávy o vylodění Ukrajinců v ústí Dněpru přišly 11. listopadu. Již dva dny předtím vydal ruský ministr obrany Sergej Šojgu a velitel ruské skupiny na Ukrajině Sergej Surovikin pokyn ke stažení ruských vojsk za Dněpr.

Ukrajinské ministerstvo obrany ještě 11. listopadu odpoledne oznámilo, že první předsunuté jednotky ukrajinské armády dosáhly centra Chersonu. Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov obratem dodal, že na pravém břehu Dněpru nezůstal jediný kus vojenské techniky a zbraní.

„Veškerý personál, zbraně a vojenská technika byly staženy na levý břeh. Celkem se přesunulo více než 30 000 ruských vojáků, asi pět tisíc kusů zbraní a vojenské techniky a také materiální prostředky. Veškerá vojenská technika, která potřebuje opravu, byla rovněž stažena na levý břeh Dněpru,“ prohlásil Konašenkov.

„Díky efektivnímu řízení a koordinovanému postupu ruských jednotek nezůstal na pravém břehu jediný kus vojenské techniky nebo zbraní. Všichni ruští vojáci byli převeleni na levý břeh Dněpru,“ upřesnil mluvčí ruského ministerstva obrany.

Navzdory Konašenkovovým prohlášením však existují záběry, které ukazují, jak ruští vojáci po ústupu z Chersonu raději vyhazují do povětří vlastní tanky, upozorňuje web The Insider.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat