11. února 2016 12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Válka na Ukrajině zabíjí i školy. Ničí je obě strany konfliktu

Dítě vyhlíží z okna auta, v němž jeho rodina čeká na překročení frontové linie... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě vyhlíží z okna auta, v němž jeho rodina čeká na překročení frontové linie... | foto: ČTK

KYJEV Respektovaná organizace na ochranu lidských zpráv Human Rights Watch (HRW) ve čtvrtek obvinila ukrajinské vládní síly a proruské separatisty, že během konfliktu na východě Ukrajiny poškodili či zničili stovky škol. Výsledkem je, že mnoho dětí muselo přerušit školní docházku a kvalita vyučování pro řadu studentů poklesla, napsala HRW v pětašedesátistránkové zprávě.

„Civilisté na obou stranách frontové linie, včetně dětí, pociťují břemeno vleklé války. Obě znepřátelené strany nesou odpovědnost za ochranu dětí a měly by zajistit, že jejich nepřátelství nebude dále poškozovat bezpečnost a vzdělání dětí,“ píše se ve zprávě.

Tu HRW sestavila za pomoci rozhovorů se 62 studenty, učiteli, řediteli a očitými svědky. Aktivisté navštívili 41 škol a školek v oblastech kontrolovaných jak vládou, tak povstalci podporovanými Ruskem.

U těla muže, který zahynul při výbuchu miny nedaleko frontové linie na Donbasu,...
Válka na Donbasu. Žena s dítětem v náručí míjí tělo muže, který zahynul při...

Školy jako vojenské cíle

Julija Gorbunovová z HRW poukázala na to, že obě strany konfliktu školy využívaly k vojenským účelům, když ve školních budovách či poblíž byli umístěni bojovníci i zbraně. „Využívání k vojenským účelům změnilo tyto školy v podstatě v legitimní vojenské cíle a zvýšilo pravděpodobnost, že budou napadeny a zničeny,“ podotkla Gorbunovová.

Organizace Human Rights Watch ale zdokumentovala také případy útoků na obou stranách fronty na školy, které nebyly vojáky obsazeny či využívány, a tedy nepředstavovaly vojenské cíle.

Záměrné útoky na vzdělávací instituce, které nepředstavují vojenské cíle, a nevybíravé útoky nerozlišující mezi civilními a vojenskými objekty jsou podle práva zakázány a mohou být stíhány jako válečné zločiny.

V jednom případě, v červnu 2015, dělostřelecká palba z povstaleckého území vážně poškodila školu č. 3 v Krasnohorivce, vládou kontrolovaném městě v Doněcké oblasti. Škola dostala 12 přímých zásahů. Vojenské kontrolní stanoviště, vzdálené 700 metrů od školy, nebylo vůbec zasaženo.

„Žertovali jsme, že nejbezpečnějším úkrytem bylo kontrolní stanoviště, protože ho nikdy netrefili,“ řekl HRW ředitel školy, přesvědčený o tom, že terčem palby skutečně byla škola.

Během konfliktu vládní síly a povstalecké jednotky často působily v blízkosti škol. Pokud ozbrojenci školy obsadili, často zničili či spálili zařízení škol, včetně dveří, lavic a židlí. Často se tyto školy staly nebezpečnými kvůli nevybuchlé munici.

Nevybuchlé miny ve školách

Ředitel školy č. 14 v Ilovajsku řekl HRW, že ukrajinští vojáci obsadili školu na dva týdny v srpnu 2014. Zničili všechny dveře a rozbili 11 počítačů. V říjnu 2014 se tu našly nevybuchlé miny, které nejspíše byly vyhozeny z nákladního vozu, který parkoval na školním dvoře.

Ukrajinské ministerstvo školství podle HRW připustilo, že vládní síly využívaly školy pro vojenské účely.

HRW vybídla Ukrajinu, aby se připojila k padesátce dalších zemí, které se podpisem příslušné úmluvy zavázaly chránit vzdělávací instituce před vojenským využitím během konfliktů. Oběma stranám doporučila zlepšit své chování. I v místech, kde nebyla znemožněna školní docházka, kvalita výuky kvůli konfliktu utrpěla.

„Učitelé a rodiče na obou stranách fronty ukázali obrovské odhodlání pokračovat ve vzdělávání dětí navzdory válce. Válčící strany by mohly udělat více, aby se vyvarovaly toho, že nenapravitelně poškodí bezpečnost a vzdělání dětí,“ konstatovala organizace.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz