Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina úspěšně likviduje ruské logistické zázemí, Putin jednal v Íránu

Svět

  7:19aktualizováno  20:44
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského umožňují západní zbraně ukrajinské armádě provádět útoky na ruské logistické zázemí. S jejich pomocí je ukrajinská armáda schopná přesných útoků na muniční sklady či zásoby paliva. Vladimir Putin vyrazil na svou první zahraniční cestu od invaze mimo postsovětské země. V Teheránu se setkal s íránskými vůdci.

Podle Zelenského je ukrajinská armáda díky novým zbraním schopna „způsobit významné logistické ztráty okupantům“. Díky novým zbraňovým systémům se ukrajinské armádě daří narušovat logistické dodávky ruské armády. „Pro ruskou armádu je čím dál obtížnější udržet své pozice na dobytém území,“ uvedl Zelenskyj.

Podle náčelníka ukrajinské armády Valerije Zalužného se díky novým systémům, jako je americký HIMARS, také podařilo stabilizovat situaci na bojišti. Informovala o tom v pondělí stanice CNN. Tyto systémy podle něj umožňují „vést útoky s chirurgickou přesností na nepřátelská kontrolní stanoviště či na sklady zbraní a pohonných hmot“, řekl v telefonátu s náčelníkem amerických ozbrojených sil Markem Milleyem.

„Podařilo se nám stabilizovat situaci,“ uvedl Zalužnyj. Podle tajemníka ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova se situace na bojišti za měsíc změnila ve prospěch Ukrajiny, která v některých oblastech díky novým zbraním dokázala vyvážit ruské síly.

Stanice CNN uvedla, že tento měsíc zaznamenala zhruba dvacítku útoků na ruské sklady a cíle hluboko za frontovou linií.

Ukrajina dostala od USA raketové systémy HIMARS a munici s doletem až osmdesát kilometrů. Kyjev ale od Washingtonu chce munici s doletem výrazně větším, až tři sta kilometrů. V uplynulých dnech navíc Ukrajina dostala od Británie raketomety M270.

Americké ministerstvo obrany ohlásilo, že ve středu se uskuteční další virtuální schůze zemí, které podporují Ukrajinu. První taková schůze se uskutečnila na konci dubna na americké základně Ramstein v Německu. Americký ministr obrany Lloyd Austin jednal v pondělí po telefonu s ukrajinským ministrem obrany Oleksijem Reznikovem. Ten po telefonátu uvedl, že mu Austin sdělil „velmi dobré zprávy“, které zveřejní v příštích dnech.

Putin zamířil do Íránu jednat o obilí

Ruský prezident Vladimir Putin se v úterý dorazil do Teheránu, kde se setkal s íránskými vůdci a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Diskuze se zaměřila na obilí, Sýrii a situaci na Ukrajině.

„Ne všechny otázky související s vývozem ukrajinského obilí se podařilo vyřešit, je ale dobře, že se věc dala do pohybu,“ řekl odpoledne Putin po schůzce s Erdoganem a poděkoval mu za pomoc při zprostředkování jednání o vývozu obilí z Ukrajiny přes Černé moře.

Erdogan podle agentury TASS prohlásil, že pozice, kterou zaujala ruská strana ohledně vývozu obilí z Ukrajiny během dřívějších jednání v Istanbulu, byla „velmi konstruktivní“, a Putinovi rovněž poděkoval.

Minulý týden o ukrajinském obilí hovořily v Istanbulu delegace z Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Turecký ministr obrany Hulusi Akar po jednáních vyjádřil naději, že se v tomto týdnu podaří uzavřít dohodu o námořní přepravě obilí. Generální tajemník OSN António Guterres označil výsledek jednání v Istanbulu za významný posun vpřed, pokrok potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

V ukrajinských přístavech je kvůli válce zablokováno 20 až 25 milionů tun obilí. Dodávky obilí z Ukrajiny jsou přitom klíčové pro řadu zemí na Blízkém východě a v Africe.

Putin se v úterý setkal také s íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Alí Chamaneím. Ten prohlásil, že Teherán a Moskva musejí zůstat „ostražití vůči klamům Západu“. Ajatolláh se vyjádřil i k válce na Ukrajině. Označil ji za „tvrdou a těžkou událost“. „Islámskou republiku vůbec netěší, že jí trpí obyčejní lidé,“ prohlásil Chamaneí, který také řekl, že „Rusko si pod Putinovou vládou zachovalo nezávislost“.

Erdogan hrozí operací v Sýrii

Erdogan, jenž se od ruské invaze na Ukrajině staví do role prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem, podle agentury AFP hrozí zahájením nové ofenzívy na severu Sýrie proti kurdským bojovníkům. „Turecko chce podniknout v Sýrii ‚zvláštní operaci‘, stejně jako Rusko podniká ‚zvláštní operaci‘ na Ukrajině,“ řekl analytik Vladimir Sotnikov s odkazem na termín, jenž Moskva používá pro svou agresi vůči sousední zemi.

Telegram

Zatímco Rusko a Írán jsou klíčovými podporovateli syrského prezidenta Bašára Asada, Turecko poskytlo pomoc povstaleckým skupinám, které stále bojují proti Asadovým silám na severozápadě země.

Putin a Erdogan se situací v Sýrii podle mluvčího Kremlu budou zabývat také společně s íránským prezidentem Ebráhímem Raísím v takzvaném astanském formátu, jehož cílem je podle trojice iniciátorů nalézt mírové řešení situace v blízkovýchodní zemi. První jednání v tomto formátu se odehrálo v roce 2017 v kazachstánské metropoli, která se tehdy jmenovala Astana.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...