Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové udělali z Donbasu peklo, nesmyslně bombardují úplně vše, popsal Zelenskyj

Válka na Ukrajině

  6:55aktualizováno  8:58
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoposelství v noci ze čtvrtka na pátek uvedl, že současná situace na Donbase je kritická. Někdejší průmyslová oblast je zničená tak, že připomíná peklo. Zároveň také zopakoval tvrzení, že se i nadále ruští vojáci snaží zabít co nejvíce Ukrajinců, čímž se dopouští genocidy.

Zelenskyj dále uvedl, že zatímco ukrajinské síly pokračují v osvobozování Charkovské oblasti, Rusko se snaží vyvíjet ještě větší tlak v Donbasu. „Je tam peklo, a to bez přehánění,“ citovala jej agentura Reuters.

Prezident také připomněl, že při čtvrtečním „brutálním a naprosto nesmyslném bombardování“ města Severodoněck bylo zabito nejméně 12 lidí. „Donbas je zcela zničen,“ dodal.

Ukrajinu podle Zelenského stojí vedení války měsíčně zhruba pět miliard dolarů (117 miliard korun). V této souvislosti vyzval zahraniční partnery Ukrajiny by nevnímali pomoc Kyjevu jako dodatečné výdaje nebo dary, nýbrž jako „příspěvek k jejich vlastní bezpečnosti“. Ukrajina chrání ostatní země před válkou, dodal podle agentury DPA.

V Azovstalu se vzdaly další stovky Ukrajinců, tvrdí Rusové

Během čtvrtka opustilo objekt oceláren Azovstal v Mariupolu celkem 771 ukrajinských vojáků, od pondělí se tak vzdalo celkem 1 730 mužů. V nové bilanci o tom informovalo ruské ministerstvo obrany. Šéf separatistické proruské Doněcké lidové republiky Denis Pušilin uvedl, že z Azovstalu odešla už více než polovina jeho obránců, počet ale neupřesnil. Kyjev to zatím nekomentoval. Z nahrávky jednoho důstojníků pluku Azov vyplývá, že minimálně část velení v ocelárnách zůstává. Údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinská a ruská strana o osudu bojovníků z Azovstalu informují rozdílně. Zatímco Moskva označuje jejich odchod za kapitulaci, Kyjev se tomuto termínu vyhýbá a hovoří o evakuaci. Rozdílné jsou také uváděné počty ukrajinských vojáků, kteří ocelárny opustili.

Ruská ofenziva na Doněck sílí

Invazní jednotky ruské armády zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou taktickou situaci v některých oblastech, uvedl v pátek generální štáb ukrajinské armády ve své situační zprávě o vývoji bojů. Velení ukrajinské armády zároveň tvrdí, že současně na některých částech fronty ukrajinské ozbrojené síly postup okupačních vojsk zastavily.

Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné analýze uvedlo, že jakmile Rusko zajistí jihoukrajinské přístavní město Mariupol, pravděpodobně přesune své síly, aby posílilo operace na Donbase. Zároveň se domnívá, že houževnatý ukrajinský odpor v Mariupolu od začátku ruské invaze pro Moskvu znamená nutnost obnovit a znovu vybavit jednotky v oblasti. To může být při důkladném provedení dlouhý proces.

Autoři: ,