Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obrana u Bachmutu se hroutí, řekl Prigožin. Viní Moskvu ze zlehčování situace

Svět

  17:39
Ruská obrana na křídlech bachmutské fronty se hroutí, prohlásil v pátek šéf žoldnéřského Wagnerova uskupení Jevgenij Prigožin. Moskvu obvinil ze zlehčování situace. Zatímco ukrajinská armáda tvrdí, že u Bachmutu postoupila o dva kilometry a ruský postup ve městě a jeho okolí se zastavil, ruské ministerstvo obrany oznámilo odražení všech ukrajinských útoků.

Prigožin v pátek nejdříve zveřejnil dopis adresovaný ruskému ministru obrany Sergeji Šojguovi, v němž tvrdí, že jeho bojovníci kontrolují 95 procent Bachmutu a pokračují v útocích s cílem město kompletně dobýt.

„Žádám vás, abyste se dostavil na území Bachmutu, které je pod kontrolou ozbrojených sil Ruské federace, a sám zhodnotil situaci,“ vyzval Šojgua Prigožin, který ruské ministerstvo obrany dlouhodobě kritizuje za údajně nedostatečné dodávky munice.

Později nicméně Prigožin zopakoval své dřívější tvrzení, že jednotky pravidelné ruské armády utíkají z pozic na křídlech bachmutské fronty. Ruská obrana se zde podle něj hroutí. „Pokusy ministerstva obrany v informační oblasti zahladit situaci vedou a povedou ke globální tragédii pro Rusko. Je třeba okamžitě přestat lhát,“ dodal.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve zprávě o situaci na Ukrajině píše, že ukrajinským vojákům se zřejmě podařilo na některých místech v Bachmutu prolomit ruské linie při lokálních protiútocích.

Postup ukrajinských sil na některých úsecích fronty už ve středu ohlásil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. „Naši obránci postoupili u Bachmutu o dva kilometry. Tento týden jsme zde neztratili jedinou pozici,“ uvedla v pátek náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v pátek prohlásil, že ukrajinské jednotky podnikly na soledarském frontovém úseku 26 útoků za účasti tisícovky vojáků, 40 tanků a další vojenské techniky. „Všechny útoky jsme odrazili. K žádnému průlomu v obraně ruských jednotek nedošlo,“ zopakoval Konašenkov tvrzení, které jeho ministerstvo vydalo také ve čtvrtek. Soledar leží asi deset kilometrů severně od Bachmutu.

Autoři: ,