Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Záchranný kruh z Pekingu. Bez čínských peněz a nelegálního dovozu by už ruská ekonomika zkolabovala


Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do Číny na zahájení olympijských her. Jednal při tom s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. (4. února 2022) | foto: AP

Premium
Alespoň co se závislosti na Číně týče, je Rusko na úrovni Severní Koreje. Od začátku agrese na Ukrajině se Moskva kvůli západnímu tlaku dostává do stále těsnějšího objetí Rudého draka. Nemá na výběr, jinak „vykrvácí“.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Peking bez velké nadsázky drží režim Vladimira Putina nad vodou. Ne jen politickou pomocí, které se Kremlu od čínských soudruhů dostává, ale i ekonomicky.

Rusové vidí nejzřetelněji čínskou expanzi na domácí trh v autosalonech. Čínské automobilové značky zaujaly místo západních konkurentů a navzdory splasklému prodeji osobních aut v Rusku, který se meziročně propadl o neuvěřitelných 63 procent, hlásí příznivá čísla.

Ruská analytická agentura Avtostat uvádí, že nejpopulárnějším zahraničním vozem října byl čínský crossover Haval Jolion, který se stal po Ladě Grantě z domácí produkce druhým nejprodávanějším vozem v Rusku.

Čína rovněž patří mezi hlavní dodavatele západního zboží do Ruska takzvaným paralelním importem. Jde fakticky o nelegální praktiku:

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat