Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Válka v Iráku skončila, stála až bilion dolarů

USA dnes oficiální ceremonií ukončily bojovou misi v Iráku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy USA dnes oficiální ceremonií ukončily bojovou misi v Iráku. | foto: ČTK/AP

BAGDÁD Spojené státy formálně ukončily svou bojovou misi v Iráku. Ceremonii, při níž byla složena vlajka amerického velitelství v Iráku, byl přítomen ministr obrany Leon Panetta.

USA tak končí téměř devítileté vojenské působení, které s pomocí dalších států začaly v roce 2003 svržením tehdejšího prezidenta Saddáma Husajna.

Podle Panetty mělo cenu vést tento konflikt bez ohledu na ztráty lidské i finanční, protože Irák díky němu začal směřovat k demokracii.

USA dnes oficiální ceremonií ukončily bojovou misi v Iráku.
Ceremonii, při níž byla složena vlajka amerického velitelství v Iráku, byl přítomen ministr obrany Leon Panetta.

Ceremonii, při níž byla složena vlajka amerického velitelství v Iráku, byl přítomen ministr obrany Leon Panetta.

USA ve válce přišly o téměř 4500 lidí, mají 32 000 raněných a vydaly na ni 800 miliard dolarů, podle prezidenta Baracka Obamy dokonce bilion.

Panetta v Bagdádu z letadla vystupoval jako vůdce americké války, ale opustí ho jako jeden z mnoha vysokých amerických představitelů a bude stejně jako oni doufat v další spolupráci s touto zemí.

Ceremoniál se konal na bagdádském vojenském letišti, někteří vojáci po něm odletěli rovnou domů.
Poslední fotku a letadlem domů.

Vojáci se vypravili domů

Ministr do Iráku přicestoval po návštěvě Afghánistánu, kde několikrát prohlásil, že USA mohou být na své výsledky v Iráku hrdé a že cena války se vyplatila.

"Prolili jsme tam krev, ale nebylo to zbytečné. Splnili jsme úkol a pomohli Iráku ke svrchovanosti a nezávislosti, ke schopnosti sám si vládnout a zajistit si bezpečnost," řekl.

Nejlepší válečné snímky

Také Obama ve středu tvrdil, že Američané mohou Irák opustit se vztyčenou hlavou, protože za sebou zanechávají stabilní a spolehlivý Irák. Přislíbil také, že USA s Irákem udrží rozsáhlé diplomatické styky. Při americkém velvyslanectví má zůstat až 200 vojáků.

K dnešku bylo ještě asi 4000 vojáků na dvou základnách. V době, kdy USA měly v Iráku až 170 000 mužů a žen, potřebovaly několik set základen. Podle bezpečnostní dohody musejí USA veškeré vojsko stáhnout do konce roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Ačkoli Obama slíbil, že všichni vojáci působící v Iráku budou na Vánoce doma, asi 4000 jich zůstane ještě několik měsíců v Kuvajtu. Jejich úkolem bude dokončit přesun materiálu, ale v případě nového násilí mohou být znovu nasazeni k bojovým úkolům.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...