Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
7. listopadu 2016 15:31, aktualizováno  18:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Válka v Jemenu ohrozila už 21 milionů jeho občanů. Za oběť padlo aspoň 7 tisíc civilistů

Ilustrační foto, válka v Jemenu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto, válka v Jemenu | foto: Reuters

SANÁ  Nynější jemenský konflikt, který trvá 20 měsíců, nepřežilo více než 7000 lidí. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO), podle jejíchž statistik bylo za tu dobu zraněno na 36 000 Jemenců. Nějakou formu zdravotní pomoci potřebuje asi 21 z 26 milionů občanů Jemenu. OSN už v minulosti odhadla počet obětí jemenské války na 10 000.

V jemenské válce proti sobě stojí šíitští povstalci a vládní síly, které podporuje arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Šíité v roce 2014 obsadili Saná a postoupili dále na jih a západ. Postupně část území ztratili, ale Saná a některé oblasti na západě ovládají stále.

Ahmad vyjádřil také obavy ze zhoršujícího se stavu jemenského zdravotnictví. V zemi se v minulých týdnech zvýšil počet lidí nakažených cholerou na více než 2200. Polovina zdravotnických zařízení byla zavřena nebo funguje jen zčásti. V půlce Jemenu je málo lékařů. Zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad Ahmad v pondělí vyzval k obnově letů na letišti v Saná, aby bylo možné těžce zraněné evakuovat za hranice. Arabská koalice letům brání z obav, že se šíité, podporovaní Íránem, letecky vyzbrojují.

V zemi plně funguje pouze 45 procent z 3507 zdravotnických zařízení. Přes 40 procent jemenských okresů přitom čelí nedostatku lékařů. „Tento kritický nedostatek ve zdravotnictví znamená, že stále více lidem je odepřen přístup k takové péči, která by jim mohla zachránit život,“ napsala ve své zprávě WHO. Zvyšuje se tak riziko vypuknutí či dalšího šíření nemocí jako je cholera, spalničky nebo malárie. Dětský fond OSN (UNICEF) odhaduje, že zdravotní péči v Jemenu potřebuje 7,4 milionu dětí a že 370 000 jich je ohroženo akutní podvýživou.

Ománské ministerstvo zahraničí oznámilo, že se podařilo osvobodit Američana uneseného v Jemenu. Byl dopraven spolu s několika zraněnými Jemenci letecky ze Saná do Ománu. Americké ministerstvo zahraničí muže identifikovalo jako Walleada Yusufa Pittse Luqmana. Dostal se do rukou šíitů a Ománu se podařilo jako prostředníkovi vymoci jeho propuštění. Už v říjnu Ománci vyjednali svobodu pro dva Američany zadržované v Saná.

Omán je jedinou zemí v Perském zálivu, která není účastníkem vojenské koalice bojující proti šíitům.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.