Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka v Riu, ozbrojené drogové gangy se spojily proti policii

Svět

  22:19
RIO DE JANEIRO - Brazilská armáda v jedné z chudinských čtvrtí na severu Ria de Janeiro rozmístila devět obrněných vozů, aby podpořila zásah policejních jednotek, jejichž úkolem je nastolit v neklidných oblastech pořádek. Podle agentury AP desítky maskovaných a po zuby ozbrojených mladíků, zřejmě členů drogových gangů, zaujaly ve čtvrti Vila Cruzeiro pozice a jsou připraveni se policistům postavit.

Vojenské jednotky v chudinských čtvrtích Ria de Janeira foto: ČTK

Ve favelách (slumech) kolem Ria už pět dnů trvají násilnosti, jimiž drogové organizace zastrašují obyvatelstvo a snaží se udržet kontrolu nad těmito městskými částmi.

Střety mezi obchodníky s drogami a pořádkovými silami si ve třech desítkách favel od neděle vyžádaly nejméně 30 mrtvých, většinou drogových dealerů. Podle neoficiálních zdrojů, na něž se odvolává brazilský server Últimas Notícias, je mrtvých již nejméně 34 a zatčených, respektive uvězněných od začátku operace je 184. Policisté se denně zmocňují také množství zbraní a drog.

Zatímco v ulicích favel hlídkují stovky policistů s podporou obrněných vozidel, obyvatelé raději nevycházejí ze svých domovů. Obrněnce řídí příslušníci námořnictva, ale do samotných akcí policistů, jichž je v pohotovosti 17.500, nezasahují.

Vojenské jednotky v chudinských čtvrtích Ria de Janeira

Podle agentury AFP je to poprvé, co zvláštní policejní oddíly, vytvořené před několika lety s cílem obnovit pořádek a autoritu úřadů ve favelách, nasadily při svých akcích i tato těžká vojenská vozidla. Ta jsou vybavena mimo jiné i kulomety. Mluvčí vojenské policie v televizním vysílání nicméně ujistil, že tyto kulomety použity nebudou. Zvláštní policejní oddíly byly ustaveny ve 13 ze stovek favel a úřady jsou přesvědčeny, že vlna násilí je reakcí drogových dealerů na jejich vznik.

Dvě z velkých soupeřících pašeráckých skupin dokonce uzavřely příměří, aby společně čelily těmto policejním jednotkám. Jde o Rudé komando a ADA (Přátelé přátel), které ovládají dvě největší favely v Riu - Rocinha na jihu města a Complexo do Alemao na severu.

Kriminalita na periferii Ria de Janeira

Úřady v noci na čtvrtek převezly desítku drogových bossů z věznic v Riu do věznic s nejvyšší ostrahou v jižním státě Paraná a v amazonské Rondônii. Drogoví kápové jsou podezřelí, že útoky svých lidí z věznic organizovali.

Obavy o bezpečnost na fotbalovém mistrovství 2014
Pořádek byl podle dostupných informací obnoven ve 13 favelách, čímž se z vlivu drogových gangů vymanilo na 200.000 jejich obyvatel. Ve více než tisícovce chudinských čtvrtí žije téměř třetina ze šesti milionů obyvatel vlastního Ria.

Úřady ale mají v plánu zpacifikovat alespoň stovku těch nejnásilnějších čtvrtí do roku 2014, kdy se Rio stane hostitelem světového šampionátu v kopané. Nová vlna násilí však znovu vzbuzuje obavy, zda bude Brazílie schopná zajistit bezpečnost i organizaci nejen fotbalového mistrovství, ale také olympijských her o dva roky později.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat