Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vandalové na východě Francie nasprejovali hákové kříže na bývalou synagogu

Svět

  15:50
ŠTRASBURK (Francie) - Neznámí vandalové nasprejovali na bývalou synagogu v obci Mommenheim na východě Francie několik hákových křížů. Informoval o tom v pondělí server France Bleu. Nacistické symboly se na budově objevily jen dva dny poté, co někdo poničil pomník na místě někdejší synagogy v nedalekém Štrasburku.

Policista zkoumá nasprejovaný hákový kříž. foto: Reuters

Pět svastik objevili lidé v pondělí na dveřích a boční fasádě budovy, která dříve fungovala jako synagoga a dodnes má v tympanonu nad vstupními dveřmi vytesaný nápis v hebrejštině. V současnosti je v někdejší židovské modlitebně volnočasové centrum s tělocvičnou.

Růst antisemitismu ve Francii. Na židovském hřbitově někdo pokreslil hroby hákovými kříži

Mommenheim leží dvacet kilometrů severně od Štrasburku a patnáct kilometrů severně od Quatzenheimu. V obou těchto místech v uplynulých dnech řádili podobným způsobem neznámí vandalové.

V Quatzenheimu před necelými dvěma týdny pomaloval kdosi hákovými kříži a nápisy v němčině desítky hrobů na židovském hřbitově. Ve Štrasburku v noci na sobotu vandal poškodil pomník, který stojí na místě bývalé synagogy vypálené a následně zbořené nacisty ve 40. letech minulého století. V pondělí ráno se navíc podle serveru France Bleu našel před školkou ve Štrasburku list papíru s antisemitskými poznámkami.

Z antisemitských činnů je každodenní záležitost

Starosta Mommenheimu Francis Wolf v pondělí řekl, že je činem „pobouřen“ a „znechucen“. Mluvčí židovské obce departementu Bas-Rhin Thierry Roos, který už v sobotu odsoudil poničení pomníku ve Štrasburku, v pondělí vyjádřil znechucení nad tím, že se z „antisemitských činů stává každodenní záležitost“.

Bývalá synagoga v Mommenheimu.
Hákové kříže se objevily na dveřích bývalé synagogy ve francouzském Mommenheimu.

Ve Francii se v poslední době antisemitské činy množí. Protižidovské nápisy a hákové kříže se před časem objevily také na desítce budov ve 14. pařížském obvodu. Pobouření vyvolaly antisemitské urážky na adresu konzervativního filozofa a syna polských přistěhovalců Alaina Finkielkrauta, které padly v polovině února během demonstrace hnutí žlutých vest v Paříži.

Francouzský prezident Emmanuel Macron jakékoli projevy antisemitismu ostře odsoudil a ohlásil několik opatření v boji proti němu.

Francouzské úřady loni zaznamenaly 541 antisemitských incidentů, tedy o 75 procent více, než v roce předchozím.

Francie má největší židovskou komunitu v Evropě. Čítá více než půl milionu lidí.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat