4. března 2019 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vandalové na východě Francie nasprejovali hákové kříže na bývalou synagogu

Policista zkoumá nasprejovaný hákový kříž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista zkoumá nasprejovaný hákový kříž. | foto: Reuters

ŠTRASBURK (Francie) Neznámí vandalové nasprejovali na bývalou synagogu v obci Mommenheim na východě Francie několik hákových křížů. Informoval o tom v pondělí server France Bleu. Nacistické symboly se na budově objevily jen dva dny poté, co někdo poničil pomník na místě někdejší synagogy v nedalekém Štrasburku.

Pět svastik objevili lidé v pondělí na dveřích a boční fasádě budovy, která dříve fungovala jako synagoga a dodnes má v tympanonu nad vstupními dveřmi vytesaný nápis v hebrejštině. V současnosti je v někdejší židovské modlitebně volnočasové centrum s tělocvičnou.

Mommenheim leží dvacet kilometrů severně od Štrasburku a patnáct kilometrů severně od Quatzenheimu. V obou těchto místech v uplynulých dnech řádili podobným způsobem neznámí vandalové.

V Quatzenheimu před necelými dvěma týdny pomaloval kdosi hákovými kříži a nápisy v němčině desítky hrobů na židovském hřbitově. Ve Štrasburku v noci na sobotu vandal poškodil pomník, který stojí na místě bývalé synagogy vypálené a následně zbořené nacisty ve 40. letech minulého století. V pondělí ráno se navíc podle serveru France Bleu našel před školkou ve Štrasburku list papíru s antisemitskými poznámkami.

Z antisemitských činnů je každodenní záležitost

Starosta Mommenheimu Francis Wolf v pondělí řekl, že je činem „pobouřen“ a „znechucen“. Mluvčí židovské obce departementu Bas-Rhin Thierry Roos, který už v sobotu odsoudil poničení pomníku ve Štrasburku, v pondělí vyjádřil znechucení nad tím, že se z „antisemitských činů stává každodenní záležitost“.

Bývalá synagoga v Mommenheimu.
Hákové kříže se objevily na dveřích bývalé synagogy ve francouzském Mommenheimu.

Ve Francii se v poslední době antisemitské činy množí. Protižidovské nápisy a hákové kříže se před časem objevily také na desítce budov ve 14. pařížském obvodu. Pobouření vyvolaly antisemitské urážky na adresu konzervativního filozofa a syna polských přistěhovalců Alaina Finkielkrauta, které padly v polovině února během demonstrace hnutí žlutých vest v Paříži.

Francouzský prezident Emmanuel Macron jakékoli projevy antisemitismu ostře odsoudil a ohlásil několik opatření v boji proti němu.

Francouzské úřady loni zaznamenaly 541 antisemitských incidentů, tedy o 75 procent více, než v roce předchozím.

Francie má největší židovskou komunitu v Evropě. Čítá více než půl milionu lidí.

ČTK