Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vánoce pod dohledem? Na vánočních trzích ve Vídni ozbrojence nepotkáte

Advent ve Vídni (ilustrační snímek)

Advent ve Vídni (ilustrační snímek) foto: REUTERS/Heinz-Peter Bader

Reportáž
VÍDEŇ - Vánoční trhy jsou ve střední Evropě oblíbenou adventní tradicí. Ačkoliv v sousedním Německu dbají úřady po teroristickém útoku v Berlíně na bezpečnost, Rakušany podobné obavy zjevně netíží. Na vídeňských trzích je policistů pomálu a opatření nejsou napohled prakticky žádná.
  5:00

Vůně svařeného vína, pečených kaštanů a zpěv koled doprovázel večer během posledního adventního týdnu všechny návštěvníky tradičních vánočních trhů na vídeňském Stephanplatz vedle gotické katedrály svatého Štěpána z 15. století.

Advent v Německu? Vánoční trhy ‚opevnili‘ betonem či dvoutunovými vaky s pískem

Tradice vánočních nebo také adventních trhů sahá do středověku a vznikla ve střední Evropě, odkud se rozšířila do celého světa. Právě v období adventu se lidé schází v ulicích města, aby si připomněli nadcházející čas klidu, a pro mnohé jsou to právě vánoční trhy, které oznamují příchod Vánoc. Původně vánoční trhy sloužily k tomu, aby se lidé na začátku studeného období zásobili před zimním obdobím potravinami, teplým oblečením a dalšími potřebami nutnými pro přežití zimy. V rakouské metropoli se tato tradice drží již od 13. století až dodnes.

A tak i tento týden se od zaplněných stolků a vonících stánků v centru Vídně ozývaly zvučné hlasy veselících se lidí, kteří v některých případech byli až příliš povzbuzeni dávkou silného punče. Překvapivě mezi nimi dominovali Britové, ale ani Češi nezůstávali pozadu a člověk mohl tu a tam zaslechnout bujarý smích doprovázený zvučným „no ty vole.“

„Jezdíme sem každý rok na trhy. Máme takový zvyk s rodinou a zkoušíme si utrhnout alespoň jeden den v roce,“ říká Češka Alice, kterou do Vídně doprovodil manžel a její dvě děti. Postávají u jednoho ze stánků v pěší zóně, jež je zaplavená desítkami jehličnanů a statisíci světel, jež ozařují poklidnou ulici směřující k bývalému císařskému paláci Hofburgu.

Vídeň vypadá klidně a lidé se zde cítí bezpečně, a to i přes fakt, že před týdnem na podobném vánočním trhu v německém Štrasburku zaútočil střelnou zbraní Chérif Chekat. Jeho řádění tehdy podlehlo pět lidí.

Prázdné policejní dodávky

„Všiml jsem si několika policistů i policejních aut, ale nemám pocit, že by jich bylo přehršel. A je dobře, že nás někdo hlídá,“ konstatuje Brit, který v lehce pohrouženém stavu konzumuje punč a perníčky. Policejní dodávky skutečně stojí u téměř každého z trhů. Při bližším pohledu však jakýkoliv pocit dohledu mizí. Všechna auta jsou totiž prázdná a policisty v ulicích není kolem osmé hodiny večerní téměř vidět.

Tento týden to byly již dva roky od teroristického útoku na vánočním trhu v Berlíně, při kterém Tunisan Anis Amri zabil dvanáct lidí, když najel s kamionem mezi stánky.

Policie hlídá berlínský vánoční trh zasažený pondělním teroristickým útokem.

Vídeň se v tomto směru poučila. Například před pravděpodobně největším trhem, který se nachází mezi vídeňskou radnicí a Burgtheaterem, jsou již do země umně zapuštěny velké ocelové zábrany, které by měly zastavit i kamion.

Ani zde však nejsou v dohledu téměř žádní policisté a další bezpečnostní prvky neexistují. V médiích se před vypuknutím adventu mnohokrát hovořilo o opatřeních, která by měla změnit ráz vánočních trhů, ale ve výsledku k nim v rakouské metropoli nedošlo.

Navíc se podle místních ani reálně neuvažovalo o tom, že by návštěvníci při příchodu na trh museli například projít bezpečnostními rámy, jak se objevovalo v médiích. „To by nám všechno zkazilo,“ shodují se návštěvníci trhu na Rathausplatz zatímco usrkávají z kelímků s velmi silně kořeněným svařeným vínem.