Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vánoce v lednu? To se už Kyjevu nelíbí, chce mezi ‚civilizované země‘

Evropa

  6:00
KYJEV/PRAHA - Ukrajina ve snaze urychlit integraci s EU rozjímá, zda evropským pravidlům a zvyklostem nepřizpůsobit i své tradice. Včetně Vánoc. Část Ukrajinců je spolu s Rusy a třeba i Srby slaví od 6. do 19. ledna. Přitom i oni věří, že Kristus se narodil v noci z 24. na 25. prosince.

Pravoslavné Vánoce (ilustrační snímek). foto: Reuters

Zatímco se Evropa už probudila z vánočních svátků a oslav Nového roku, pravoslavné Rusko i většina Ukrajiny se do vánočního veselení právě noří. Ti, kdo chtějí oslavit jak světské, tak i církevní svátky, mohou zapíjet odchody a příchody nových roků i narození Spasitele hned několikrát.

Na přelomu roku totiž chvíli platí nejen v církevním řádu, ale iv životě běžného občana juliánský kalendář zavedený v roce 46 př.n.l. Juliem Caesarem. Po světských oslavách příchodu nového roku, který stejně jako v ostatních křesťanských zemích i Rusové a Ukrajinci vítají v noci z 31. prosince na 1. ledna, se lidé navštěvují, pijí, jedí a lenoší až do 3. ledna. Pak 6. ledna začínají pravoslavné Vánoce.

Žena zapaluje svíčku v kostele sv. Jana Křtitele ve Volgogradu.
Pravoslavná vánoční mše v Moskvě

Osmého ledna je letos pátek, který ruská vláda učinila volným dnem, následuje víkend. Po pravoslavných Vánocích mohou největší vytrvalci ještě zapít Nový rok, který podle juliánského kalendáře připadá na náš 13. leden.

Alespoň někdo je střízlivý

Někteří ukrajinští politici mají pocit, že by se Evropě měla země přiblížit i jinak, než jen zavedením jednotných pravidel obchodu a standardů zboží. Tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksandr Turčynov navrhl tento týden rozloučit se s juliánským kalendářem a přejít na evropský, modernější kalendář gregoriánský, který zavedl papež Řehoř XIII. v 16. století.

„Možná, že už nastala doba, kdy by Ukrajina měla slavit Vánoce 25. prosince spolu s většinou civilizovaných zemí,“ navrhuje Turčynov. Aby nevnesl mezi „východní“ a „západní“ Ukrajince další svár, předkládá kompromis: slavit narození Krista jak 25. prosince, tak i 7. ledna, spolu s Rusy. Prostor mezi oběma svátky lze vyplnit vzájemným usmiřováním.

‚Moskva v roce 2043? Pustina zničená Ukrajinci, islamisty a homosexuály‘

Diskuse o tom, že by se i Rusko mohlo „srovnat“ s evropským vnímáním času, se letos dostaly až do Moskevského patriarchátu. Tam je rázně ukončil člen studijního výboru Ruské pravoslavné církve vladyka Maxim Kozlov. „Národní tradice jsou vyšší hodnoty než efektní deklarace určené pro vnější svět,“ uvedl.

„Pravoslavná církev nepřikládá kalendářní problematice duchovní význam...,“ dodal s tím, že věřící drží před Vánocemi půst, což má pozitivní význam během bouřlivých oslav nového roku. „Alespoň někdo přece musí zůstat střízlivý,“ řekl. Za pravdu mu dal nečekaně i představitel řecko-katolické církve v Rusku Igor Kovalevskij a někteří ukrajinští pravoslavní duchovní, kteří poukázali na to, že církev je oddělena od státu, a ten jí nemá co radit, jak měnit tisícileté tradice.

Pravoslavné křesťanství.

Dvojí oslava jako v Polsku

Podle vladyky Kozlova, stejně jako politika Turčynova, je nejlepší řešení to, které vybrali v polském Bialystoku – slaví narození Krista dvakrát, podle různých kalendářů. Kozlov to navrhuje i ukrajinským katolíkům, kteří většinou mají Vánoce stejně jako jejich pravoslavní krajané v lednu.

Letošní ruské a ukrajinské oslavy však budou mít jednu věc společnou: skromný sváteční stůl. Tradiční půst tak nemusí skončit s první hvězdou, která se 6. ledna objeví na obloze. Průměrný novoroční stůl pro čtyřčlennou ruskou rodinu je letos podle statistiků skoro o 13 procent dražší než loňský a kvůli sankcím na něm mnohé lahůdky chybí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!