Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
2. prosince 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vánoční Vídeň. Volby mezi svařákem a perníkem

Vánoční trhy ve Vídni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční trhy ve Vídni | foto: archivLidové noviny

VÍDEŇ Svařené víno, pečené kaštany, vůně perníku nebo klobás. Vídeň těchto dní je městem dvou tváří. Na straně jedné stánky plné lidí na některém z vídeňských vánočních trhů. Vedle toho ale i vrcholící kampaň před nedělními opakovanými prezidentskými volbami.

Na oba kandidáty, Norberta Hofera kandidujícího za populistické svobodné (FPÖ) nebo Alexandera Van der Bellena, jehož nominovali Zelení, lze v rakouské metropoli narazit na každém kroku. Při přestupu na metro ve stanici Schottenring kousek od historického jádra Vídně, stejně jako v tradiční dělnické čtvrti Simmering na jihu téměř dvoumilionové rakouské metropole.

Čím víc se ale člověk vzdaluje centru města s jeho bohatě zdobenými secesními paláci, tím ubývá plakátů vyzývajících k podpoře někdejšího univerzitního profesora ekonomie Van der Bellena.

Naopak poutačů jeho konkurenta Hofera přibývá. Protiklad mezi voliči v centru a na periferii by tak zřejmě nebylo možné vyjádřit lépe.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.