Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Varoval jsem před katastrofou.‘ Ultraortodoxní židé v Izraeli ignorují nařízení, na lékaře házeli kameny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: AP

JERUZALÉM/PRAHA Izraelci musejí řešit ultraortodoxní židy, kteří ignorují vládní opatření týkající se onemocnění covid-19. Podle tamní policie mnoho z nich nedodržuje zákaz shromažďování.

Na základě příkazů ministerstva zdravotnictví jsou desítky tisíc Izraelců v karanténě kvůli možnému kontaktu s virem. Zakázán je volný pohyb, lidé smějí chodit pouze na nákupy. Podle vyjádření policistů ale vládní nařízení příliš nedodržují ultraortodoxní židé, kteří podle CNN tvoří 14 procent izraelské populace. 

Židé u Západní zdi, nejposvátnějšího místa, kde se Židé mohou modlit ve starém...
Ranní modlitba.

Například minulý týden se podle policie na svatbě poblíž Jeruzaléma sešlo více než 150 vyznavačů nejkonzervativnějšího směru judaismu. Jeden z přítomných měl přitom být v karanténě, takže ho policisté zatkli za veřejné ohrožení zdraví. 

„Pravidelně vidíme shromáždění více než deseti lidí, to je v rozporu se zákonem,“ řekl CNN policejní mluvčí Micky Rosenfeld s tím, že problémem jsou také náboženské školy, které navzdory vládním nařízením zůstaly otevřené.

Ultraortodoxní židé neboli charedimové vnímají občanské zákony a různá omezení jako vniknutí do jejich konzervativního, přísně náboženského, životního stylu, píše CNN. Jeden příklad za všechny – podle mluvčího izraelské národní zdravotnické záchranné služby, jinak známé pod názvem David Magen Adom, se lékaři snažili v jedné z komunit udělat muži test na koronavirus, jenže místní po nich házeli kameny. 

Přitom míra infekce v ultraortodoxních komunitách je výrazně vyšší než ve zbytku země. „Ultraortodoxní komunity ve městech a čtvrtích mezi Jeruzalémem a Tel Avivem patří mezi nejvíce infikované v Izraeli,“ uvedl Rosenfeld. Mluvčí starosty města Bnej Brak patřícího do takzvaného  Telavivského distriktu potvrdil, že město má největší míru infekce v celé zemi. 

„Jsme ve válce,“ řekl veřejnoprávní televizi Kan Moti Ravid, šéf jedné z nemocnic v Bnej Braku. „Před měsícem jsem varoval, že ve městě bude katastrofa, pokud se nezastaví shromáždění a nezavřou synagogy a ješivy (pozn. red. - židovské školy) a všichni na mě křičeli: Jak se opovažujete?“ přemítá Moti Ravid s tím, že dnes už někteří vědí, jaká to byla chyba. 

Odborníci se shodují, že jedním z hlavních problémů je styl života ultraortodoxní komunity. Přes postupnou modernizaci se stále spoléhá na plakáty a nápisy v ulicích, které sice mají šířit důležité zprávy na místo internetu, ale často se tím pádem naléhavá sdělení státu nedostanou k dostatečnému počtu lidí včas. 

„Většina izraelských ultraortodoxních židů žije v komunitách do značné míry oddělených od světského a moderního ortodoxního mainstreamu. Bez televize, s omezeným přístupem k počítači i k telefonům,“ vysvětloval již dříve izraelský novinář David Horovitz.

Najdou se i výjimky

Na druhou stranu je třeba dodat, že někteří ultraortodoxní židé vážnost situace pochopili a nabádali své stoupence k dodržování opatření. Například jeden z nejváženějších rabínů Chaim Kanievsky konstatoval, že každého, kdo nedodrží pokyny ministerstva zdravotnictví, mají zadržet policisté. 

Mimořádným krokem dokonce dovolil ultraortodoxním židům, aby při šabatu (pozn. red. - sedmý den v týdnu věnovaný odpočinku) přijmuli telefonát, pokud očekávají výsledky testu na koronavirus, i přesto, že je přísně zakázané při šabatu používat technologie a elektřinu. Tento rabínův krok byl podle CNN ještě pozoruhodnější vzhledem k tomu, že v dřívějším oznámení na téma koronavirus svým stoupencům doporučil, aby pokračovali ve společném studiu Tóry, což bylo v přímém rozporu s vládními pokyny.

Na základě statistik americké Univerzity Johna Hopkinse, která eviduje počty o nakažených koronavirem po celém světě, je v devítimilionovém Izraeli nakažených přes 12 000 obyvatel, zemřelo ale „jen“ 126 lidí.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...