Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Varšava pro záchranáře zařídila odlet na Haiti, Čechům se to nepovedlo

Polští záchranáři odletěli pomoci na Haiti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polští záchranáři odletěli pomoci na Haiti | foto: Reuters

VARŠAVA Polsku se podařilo vyslat tým profesionálních záchranářů na zemětřesením postižený ostrov Haiti. Kromě pátracích psů a vyhledávací techniky s sebou vezou také lékařský materiál, potraviny a vodu.

Varšava podle vyjádření zástupce polských vzdušných sil zařídila, že letadlo se záchranáři bude moci přistát v haitském hlavním městě Port-au-Prince.

Z Česka dobrovolníci z liberecké společnosti Hand for Help (HfH) na Haiti kvůli situaci na letišti v těžce postiženém městě vyrazí až za několik týdnů.

Z varšavského letiště Okecie mělo původně odletět přes 60 záchranářů s 13 pátracími psy.  Kvůli přetížení letadla jich nakonec  odcestovalo 54 s desítkou psů. Vezou s sebou také čtyři tuny nákladu. Jde především o kamery s termovizí, zařízení schopné zaznamenat i bušení srdce zasypaných lidí, nebo techniku pro nadzvedávání trosek.

"Nemůžeme se na nikoho spolehnout..."
Kromě toho vezou vodu, potraviny, lékařský materiál a pohonné hmoty pro sedmidenní misi. "Skupina pro akutní pomoc musí být naprosto samostatná, nemůžeme se spoléhat na žádnou pomoc," řekl mluvčí státního hasičského sboru Pawel Frontczak. Jde o záchranný tým s certifikátem OSN, který má jen něco přes deset zemí na světě.

Polská vláda zareagovala na žádost mezinárodního společenství o pomoc pro Haiti a ve čtvrtek ráno dala hasičům z pátracích a záchranářských týmů z několika polských měst k dispozici letadlo. Letoun má po dvou mezipřistáních doletět do Port-au-Prince, kde záchranáři rychle vyloží náklad a pak stroj přeletí do Dominikánské republiky.

"Kdybychom předem neměli dohodnutou trasu letu, mezipřistání i přistání, letadlo by z Varšavy neodletělo," řekl ČTK Jakub Blok z tiskového oddělení polského letectva. Náklady na cestu činí podle mluvčího hasičů Pawla Frontczaka asi milion zlotých (asi 6,4 milionu korun), z toho polovinu Polsku vrátí Evropská unie. Záchranáři mají k dispozici také 20 tisíc dolarů.

Pomoci Haiti můžete i vy:

ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou můžete přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v ceně 30Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

ČLOVĚK V TÍSNI
Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Haiti 4095 4095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.

Arcidiecézní charita Olomouc, která na Haiti již několik let řídí humanitární projekty, přijímá příspěvky na konto
35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999. Dárcovská SMS pro charitu má tvar DMS HAITI, číslo 87777.

Dobrovolní záchranáři z liberecké Hand for Help na Haiti prozatím podle vyjádření jejího ředitele Jaromíra Dolanského neodletí. Důvodem je to, že letiště v Port-au-Prince je zavalené letadly s humanitární pomocí a další prý nepřijímá.

Museli by tak cestovat přes Dominikánskou republiku. Společnost chce ale do měsíce na Haiti postavit malou polní nemocnici. V zemi postižené katastrofou chce zůstat asi tři měsíce, přičemž členové mise se budou střídat.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.