Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Varšava pro záchranáře zařídila odlet na Haiti, Čechům se to nepovedlo

Polští záchranáři odletěli pomoci na Haiti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polští záchranáři odletěli pomoci na Haiti | foto: Reuters

VARŠAVA Polsku se podařilo vyslat tým profesionálních záchranářů na zemětřesením postižený ostrov Haiti. Kromě pátracích psů a vyhledávací techniky s sebou vezou také lékařský materiál, potraviny a vodu.

Varšava podle vyjádření zástupce polských vzdušných sil zařídila, že letadlo se záchranáři bude moci přistát v haitském hlavním městě Port-au-Prince.

Z Česka dobrovolníci z liberecké společnosti Hand for Help (HfH) na Haiti kvůli situaci na letišti v těžce postiženém městě vyrazí až za několik týdnů.

Z varšavského letiště Okecie mělo původně odletět přes 60 záchranářů s 13 pátracími psy.  Kvůli přetížení letadla jich nakonec  odcestovalo 54 s desítkou psů. Vezou s sebou také čtyři tuny nákladu. Jde především o kamery s termovizí, zařízení schopné zaznamenat i bušení srdce zasypaných lidí, nebo techniku pro nadzvedávání trosek.

"Nemůžeme se na nikoho spolehnout..."
Kromě toho vezou vodu, potraviny, lékařský materiál a pohonné hmoty pro sedmidenní misi. "Skupina pro akutní pomoc musí být naprosto samostatná, nemůžeme se spoléhat na žádnou pomoc," řekl mluvčí státního hasičského sboru Pawel Frontczak. Jde o záchranný tým s certifikátem OSN, který má jen něco přes deset zemí na světě.

Polská vláda zareagovala na žádost mezinárodního společenství o pomoc pro Haiti a ve čtvrtek ráno dala hasičům z pátracích a záchranářských týmů z několika polských měst k dispozici letadlo. Letoun má po dvou mezipřistáních doletět do Port-au-Prince, kde záchranáři rychle vyloží náklad a pak stroj přeletí do Dominikánské republiky.

"Kdybychom předem neměli dohodnutou trasu letu, mezipřistání i přistání, letadlo by z Varšavy neodletělo," řekl ČTK Jakub Blok z tiskového oddělení polského letectva. Náklady na cestu činí podle mluvčího hasičů Pawla Frontczaka asi milion zlotých (asi 6,4 milionu korun), z toho polovinu Polsku vrátí Evropská unie. Záchranáři mají k dispozici také 20 tisíc dolarů.

Pomoci Haiti můžete i vy:

ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou můžete přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v ceně 30Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

ČLOVĚK V TÍSNI
Přispívat lze přímo na konto sbírky SOS Haiti 4095 4095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.

Arcidiecézní charita Olomouc, která na Haiti již několik let řídí humanitární projekty, přijímá příspěvky na konto
35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999. Dárcovská SMS pro charitu má tvar DMS HAITI, číslo 87777.

Dobrovolní záchranáři z liberecké Hand for Help na Haiti prozatím podle vyjádření jejího ředitele Jaromíra Dolanského neodletí. Důvodem je to, že letiště v Port-au-Prince je zavalené letadly s humanitární pomocí a další prý nepřijímá.

Museli by tak cestovat přes Dominikánskou republiku. Společnost chce ale do měsíce na Haiti postavit malou polní nemocnici. V zemi postižené katastrofou chce zůstat asi tři měsíce, přičemž členové mise se budou střídat.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...