Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vášeň pro miliardáře, motorkáři a ‚Hillary do vězení‘. Reportáž z Clevelandu

Svět

  6:00
CLEVELAND - Jeho Harley-Davidson ještě stále žhne po okružní jízdě Clevelandem. Majitel motocyklu Garry Johns právě, jak říká, ukončil jednu ze svých „patrol“ města, kam se sjeli delegáti Republikánské strany. Ti tu oficiálně zvolí Donalda Trumpa kandidátem strany na prezidenta. Do tohoto města u jezera Erie, které kdysi proslulo jako centrum továrního průmyslu USA, ale přicestovaly i tisíce miliardářových odpůrců.

Republikánský sjezd má potvrdit nominaci Donalda Trumpa do boje o Bílý dům, na snímku jeden z příznivců představuje dílo, kterým jej chce podpořit foto: Reuters

„Tihle profesionální levicoví aktivisté chtějí narušit sjezd a poškodit Donalda Trumpa. My motorkáři jsme sem proto přijeli, abychom policii pomohli s případnými výtržníky,“ říká Johns, který jako by vypadl z oka herci Dennisi Hopperovi z kultovního filmu Easy Rider – dlouhé vlasy, knír a husté kotlety.

Chlapík, který je součástí uskupení „Motorkáři pro Trumpa“, tvrdí, že jeho kolegové nepřijeli vyhledávat násilí, jejich přítomnost má podle něj jen „zastrašovací strategii“. Pistolí, kterou má u pasu, tuto „hrozbu“ posiluje.

Ohio je státem, kde lidé, pokud vlastní licenci, mohou nosit zbraně na veřejnosti. Pikantní je, že na seznamu zakázaných věcí, které nesmějí mít v blízkosti Quicken Loans arény (zde se sjezd koná), jsou například tenisové rakety, konzervy či vodní pistole. Střelné zbraně jsou ale povoleny jako nezadatelné právo každého Američana.

Na střelce v Dallasu poslal poprvé v USA robota s výbušninou. ‚Udělal bych to znovu,‘ vzkazuje kritikům

I proto je na ulicích Clevelandu cítit napětí. Amerika se stále vzpamatovává z tragédií z Louisiany a Minnesoty, kde rukou policistů zahynuli dva neozbrojení černoši, a z masakru policistů v Texasu a Louisiany, kde v krvavé odplatě zahynulo dohromady osm policistů.

Trumpova rétorika k vyostřené situaci jen přispívá. Během primárek nechal například dav svých příznivců zmlátit černošského aktivistu, a v jedné chvíli dokonce slíbil útočníkům finanční podporu, pokud by za svůj čin měli platit legální poplatky.

Stoupenec Donalda Trumpa zpívá americkou hymnu.
První den sjezdu. Republikánská delegátka z Kalifornie Felicia Tweedyová se...

‚A postavíme tu zeď‘

Po městě je vidět řada Trumpových příznivců. V baseballových čepicích s heslem „Make America Great Again“ a s tričkem Trump 2016 se promenují po Euclid Avenue, jež protíná centrum. „Trump se nemůže dočkat, až konečně usedne za stůl v Oválné pracovně a začne věci řešit. A to ti říkám, pokud někdo v jeho týmu selže, Donald ho okamžitě propustí,“ říká Julian Raven.

„A postavíme tu zeď,“ vykřikuje na kolemjdoucí. Podle Ravena zeď, již chce Trump postavit mezi USA a Mexikem, není projevem rasismu. „Mexičané nás nerespektují a klidně si překračují naši hranici. My zeď nechceme, my ji musíme mít,“ dodá.

KLDR o Trumpovi: Je moudrý a prozíravý, žádná hloupá Hillary

Jeho zanícená obhajoba Trumpa vyvolává u příznivců souhlasné reakce, podobně jako vzkazy namířené proti Hillary Clintonové. Na ulici lze vidět trička, plakáty či hrnky s textem: „Hillary for Prison 2016“ (Hillary do vězení). Nad městem neúnavně přelétává malé letadlo, za nímž vlaje plachta se stejným textem. Ve hříčce se slovy Black Lives Matter tu na jiných suvenýrech stojí „Hillary Lies Matter“ (Záleží na tom, že Hillary lže) v narážce na její aféru s e-maily.

Členové hnutí Black Lives Matter, jež získalo věhlas svým hlasitým odporem vůči praktikám policie a jejímu zacházení s černochy, se rovněž ve městě objevují. Po tragédii v Dallasu a Louisianě řada konzervativců považuje hnutí za pro veřejnost nebezpečné. „To jsou největší provokatéři,“ vyjádří lakonicky svůj odpor k hnutí motorkář Johns.

„Make America safe again“ (Udělat Ameriku znovu bezpečnou).Delegáti republikánského nominačního sjezdu schválili v pondělí v Clevelandu programovou platformu, která je podle agentury AP zřejmě nejkonzervativnější v dějinách strany. Dokument, který je hlavně ideovým manifestem a ke konkrétním politickým krokům stranu nezavazuje, posouvá republikány výrazně napravo, mimo jiné v otázkách potratů nebo práv sexuálních

Ubytovací zařízení v města praskají ve švech. Cleveland tento týden očekával až 50 tisíc návštěvníků, a pro mnohé nebylo místo v žádném z hotelů, jež byly již měsíce dopředu zamluvené. Pokud se najde pokoj, jeho cena jde do tisíce dolarů. I proto město nechá aktivisty spát pod širým nebem v parku Kirtland, jen tři kilometry od Quicken Loans arény. Další budou moci přečkat noc v kostelích či soukromých domech obyvatel Clevelandu. Řada z nich otevřela dveře svých domů, mnozí za tučné peníze, jiní nechají aktivisty přenocovat zadarmo jako výraz sympatie.

Rodačka Susan R. Schnurová například ubytuje aktivisty stojící proti Trumpovi ve svém obývacím pokoji i sklepě. Prostě kdekoliv, kde se dá přespat. „Musíme se společně postavit násilí, hnusnému rasismu,“ řekla listu the New York Times Schnurová, v jejímž domě nedávno našli útočiště členové hnutí Black Lives Matter.

Trump není Reagan

Svůj protest proti Trumpovi vyjádřila i řada předních republikánských politiků. Sjezd vynechají otec a syn Bushovi, John McCain a další desítka republikánských senátorů, Mitt Romney či vlivný kongresman Lindsey Graham.

Protipotratoví aktivisté slaví. Republikáni schválili ultrakonzervativní program

Naposledy svou účast na sjezdu odmítl i Tom Kean, bývalý guvernér státu New Jersey a předseda komise, která vyšetřovala atentáty z 11. září 2001. Kean před sjezdem prohlásil, že s Trumpem nesouhlasí v mnoha věcech, a proto ho nepodpoří.

Barvitě svou neúčast potvrdila i řada dalších konzervativců. „Raději bych byl přítomen veřejnému věšení dobrého kamaráda,“ řekl Will Ritter, republikánský stratég časopisu Politico, který se zúčastnil tří předchozích sjezdů.

„Trumpova nominace je bezprecedentní a pro mnohé konzervativce hluboce znepokojivá,“ řekl pro LN Matthew Mackowiak, vlivný konzervativní stratég a komentátor z Texasu, jehož favoritem na nominaci byli senátoři Ted Cruz či Marco Rubio.

Během rozhovoru přišla řeč i na ikonu Republikánské strany Ronalda Reagana, jehož řada Trumpových příznivců s miliardářem spojuje. Mackowiak nicméně takové srovnání odmítá. „Reagan byl skutečný konzervativec a optimistický válečník. V roce 1976 vedl konzervativní hnutí a stal se dvakrát úspěšným guvernérem Kalifornie. Trumpova cesta k nominaci nemá obdoby a domnívám se, že nic takového v budoucnu již neuvidíme,“ řekl Mackowiak s tím, že jedinou paralelu mezi Trumpem a Reaganem vidí v úspěchu, s jakým oba muži dokázali oslovit část demokratických voličů.

Autor je zvláštním zpravodajem LN v Clevelandu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!