Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Vatikánu míří tisíce lidí, loučí se se zesnulým emeritním papežem

Svět

  10:21aktualizováno  21:23
Desítky tisíc věřících se dnes přišly do vatikánské Svatopetrské baziliky rozloučit se zesnulým emeritním papežem Benediktem XVI. Již od časných ranních hodin se před vstupem do hlavního vatikánského chrámu vytvořila dlouhá fronta. Když se ale dveře baziliky uzavřely, Vatikán oznámil, že dorazilo až 65 tisíc osob.

Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, zemřel v sobotu ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae. Jeho pohřeb se uskuteční ve čtvrtek. V čele katolické církve v letech 2005 až 2013, kdy odstoupil s odkazem na své chatrné zdraví.

Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který tak učinil. Papež František, jakož i přátelé a další Benediktovi souputníci, se rozloučili se zesnulým již dříve v kapli kláštera Mater Ecclesiae, kde dosud tělo spočívalo, uvedla agentura DPA.

Dnes za úsvitu bylo tělo převezeno do svatopetrského dómu. Za vozidlem šel v průvodu Benediktův dlouholetý sekretář Georg Gänswein a několik služebnic z domácnosti emeritního papeže. V bazilice Benedikt spočívá na katafalku umístěném před hlavním kněžištěm. Po levé i pravé straně stojí člen švýcarské gardy, tradiční ozbrojené složky chránící papeže.

„Chtěl jsem Benediktovi vzdát hold, protože hrál klíčovou roli v mém životě a mém vzdělání. Dorazil jsem kolem půl osmé,“ řekl agentuře AP pětatřicetiletý Filippo Tuccio, který přijel nočním vlakem z Benátek.

„Když jsem byl mladší, účastnil jsem se Světových dnů mládeže,“ dodal s odkazem na setkání organizované katolickou církví, na kterém se mladí pravidelně setkávali s hlavou katolické církve. Jak dodal, následně vystudoval teologii a papež Benedikt byl pro něj velmi důležitý. „Pro to, jaký jsem, pro můj způsob myšlení, pro mé hodnoty,“ doplnil.

Ještě předtím, než dorazila široká veřejnost, přišlo se s Benediktem rozloučit i několik vysoce postavených osobností, včetně italské premiérky Giorgiy Meloniové. Ta v minulosti několikrát vyjádřila svůj obdiv k Benediktovi. Do baziliky přišel i italský prezident Sergio Mattarella. Vatikán uvedl, že na pohřeb byly oficiálně pozvány jen delegace dvou zemí, Itálie a Benediktova rodného Německa. Souvisí to s tím, že emeritní papež již nebyl hlavou státu.

Možnost rozloučení se zesnulým bude mít veřejnost ještě v úterý a ve středu vždy od 07:00 do 19:00. Pohřeb je naplánován na čtvrtek 5. ledna 2023 v 09:30 na Svatopetrském náměstí. Povede ho Benediktův nástupce František, což bude ve dvoutisícileté historii katolické církve bezprecedentní událost.

Úřady přijaly v souvislosti s pohřbem zvláštní bezpečnostní opatření. Podle nedělního prohlášení římské prefektury bude stejně jako při pohřbu papeže Jana Pavla II. v roce 2005 či následných voleb nové hlavy katolické církve nasazeno více než tisíc policistů. Vyšší má být také počet detektorů kovů při vstupu na Svatopetrské náměstí.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat