9. února 2017 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vatikán je zkorumpovaný, připustil papež. Zneužívání dětí označil za nemoc

Papež František. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František. | foto: Reuters

VATIKÁN Papež František připustil, že ve Vatikánu existuje korupce. Uvedl to v rozhovoru s jezuitským časopisem Civilit? cattolica, který ve čtvrtek zveřejnil italský deník Corriere della Sera. Papež v interview také řekl, že kněží, kteří se dopouštějí zneužívání dětí, jsou nemocní.

„Korupce ve Vatikánu existuje. Ale já zůstávám v klidu. Když se vyskytne problém, napíši lístek svatému Josefovi a dám ho pod jeho sochu ve svém pokoji, sochu spícího Josefa, která už spí na matraci lístků,“ uvedl papež František.

Papežovo vyjádření ke korupci ve Vatikánu není první svého druhu. Například již v červnu 2014 se František omluvil za korupci, které se podle něj dopustili i někteří katoličtí duchovní, včetně některých prelátů. „Jako křesťané musíme za takové lidi žádat o odpuštění,“ uvedl tehdy papež.

František se v rozhovoru s jezuitským časopisem vyjádřil i k sexuálnímu zneužívání dětí kněžími. „Musíme si otevřeně přiznat, že to je nemoc. A pokud nebudeme věřit, že jsou nemocní, nemůžeme ten problém vyřešit,“ uvedl papež.

Muž číslo jedna v hierarchii Řádu maltézských rytířů Matthew Festing spolu s...
Papež František přijal amerického prezidenta. Na fotografii z 27. března 2014...

Informace o širokém zneužívání dětí kněžími v minulých dekádách přicházely v posledních letech například z Austrálie, kde je podle poslední studie podezřelých ze zneužívání dětí mezi lety 1980 a 2015 asi sedm procent katolických kněží.

Oběti zneužívání a jejich advokáti si dlouhodobě stěžovali také na to, že biskupové nedokázali ochránit své mladé věřící před pedofilním násilím a že církev takové činy kryla. Loni vydal papež František dekret, na jehož základě mají být odvoláváni biskupové, kteří nebudou rázně řešit případy sexuálního zneužívání nezletilých ze strany katolických představitelů.

ČTK