2. července 2012 18:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vatikán odvolal slovenského arcibiskupa, který kritizoval církev

Bývalý slovenský arcibiskup Róbert Bezák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý slovenský arcibiskup Róbert Bezák. | foto: ČTK

BRATISLAVA Vatikán odvolal z funkce oblíbeného slovenského arcibiskupa Róberta Bezáka, který se do čela trnavské arcidiecéze postavil teprve před třemi lety. Důvody mohou být různé, od Bezákovy kritiky církve, až po napjaté vztahy s jeho předchůdcem.

Ke konci Bezáka přispěly také výsledky letošní kontroly Vatikánu vedené českým biskupem Janem Baxantem. Dvaapadesátiletý Bezák své odvolání oznámil o víkendu během mše. Vatikán jej prý zavázal, aby o důvodech tohoto kroku s médii nehovořil.

Bezák tvrdil, že je ani nezná. K jeho odvolání podle dostupných informací došlo poté, co sám odmítl z vysoké církevní funkce abdikovat.

Kritika církve a napjaté vztahy

Bezák je znám svou kritikou poměrů uvnitř katolické církve. Svého předchůdce Sokola kritizoval za výroky, že za slovenského státu byl v zemi blahobyt. Média nejprve spekulovala, že za odvoláním Bezáka mohou být právě napjaté vztahy mezi ním a Sokolem. Objevily se také informace, že Bezák vysvětil za kněze osoby, které jiné diecéze odmítly.

ČTĚTE TAKÉ:

"Když si (Bezák) jako arcibiskup dovolil kritizovat například fakt, že celá desetina slovenských kněžích spolupracovala s StB, nebo zpochybňovat Sokolovo nakládání s diecézním majetkem, bylo to nečekaně otevřené. To mu sice mohlo získat obdivovatele, ale i nepřátele, kteří jako lék na jakýkoliv církevní problém preferují mlčení a zadupání odvážných lidí pod zem," napsal list Sme.

Nikdo nechce uvést důvod odvolání

"Odvolat oblíbeného arcibiskupa bez udání důvodu v zemi, jakou je Slovensko, které ve všem důvěřuje Svatému stolci, je mimořádně necitlivá věc," uvedl bývalý dlouholetý poslanec za křesťanské demokraty František Mikloško. Právě Mikloško nedávno upozornil na snahy odvolat Bezáka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Na internetu se mezitím rozběhla petiční akce na podporu Bezáka. "Navzdory poslušnosti vůči hierarchickým nařízením, nemůžeme skrýt, že tento způsob nevrhá dobré světlo na instituci církve, rozděluje a znechucuje jak věřící, tak i společnost," píše se v petici.

Bezák nahradil kontroverzního Jána Sokola, který v souladu s církevními předpisy požádal po dovršení 75 let o uvolnění z úřadu. Sokol čelil kritice za údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností a za pochvalné výroky o prezidentovi válečného slovenského státu Jozefu Tisovi. Na internetu se rozběhla petiční akce na Bezákovu podporu, napsal to dnes server cas.sk.

Bezák by měl na rozdíl od Sokola trnavskou diecézi opustit. V úřadu ho má nahradit dosavadní pomocný biskup Ján Orosch.

Lidovky.cz, ČTK