27. prosince 2014 18:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vatikán propustil feministku, která chtěla polonahá ukrást Ježíška

Členka skupiny aktivistek Femen se přímo ve Vatikánu pokusila ukrást sošku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členka skupiny aktivistek Femen se přímo ve Vatikánu pokusila ukrást sošku... | foto: Lidovky.cz

VATIKÁN Vatikánská prokuratura v sobotu propustila ukrajinskou členku mezinárodního feministického hnutí Femen, která se ve čtvrtek s obnaženými ňadry zmocnila v jesličkách na Svatopetrském náměstí sošky Ježíška. Ženě původně hrozilo stíhání za obscénnost a pokus o krádež.

Janě Ždanovové, která se odhalila na náměstí s nápisem God is woman (Bůh je žena) na hrudi, vatikánské úřady zakázaly vstup na území církevního státu.

Hnutí Femen vzniklo v roce 2008 jako uskupení ukrajinských feministek. Postupně ale získalo mezinárodní rozměr. Od roku 2010 upoutává zájem médií v různých zemích svými činy, při kterých jeho členky s odhalenými ňadry odsuzují především sexismus, homofobii, prostituci a náboženství. Loni se například skupina devíti žen na oslavu rezignace papeže Benedikta XVI. svlékla do půl těla v pařížském chrámu Notre-Dame, jejich stíhání ale soud letos zastavil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz