Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vatikán zakázal bezlepkové hostie. Geneticky modifikovaná pšenice je však přípustná

Svět

  8:48
VATIKÁN - Hostie musí obsahovat aspoň minimální množství lepku, aby je mohli římskokatoličtí kněží podávat věřícím při svatém přijímání. Rozhodla o tom vatikánská Kongregace pro bohoslužbu a svátosti. Na rozdíl od bezlepkových hostií jsou oplatky vyrobené z geneticky modifikované pšenice přípustné.

Kardinál Robert Sarah foto: François-Régis Salefran

Prefekt kongregace kardinál Robert Sarah zdůvodnil v dopise adresovaném biskupům po celém světě nutnost rozhodnout o přípustnosti různých druhů hostií tím, že je nyní možné je zakoupit už i v obchodních domech či na internetu.

Hostie podle rozhodnutí vatikánské kongregace může obsahovat jen minimální množství

lepku, nesmí být ale zcela bezlepková. Bezlepkové hostie přitom v poslední době přijímalo stále více věřících, kteří trpí celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku, který se přirozeně vyskytuje ve většině obilovin.

Podle katolického učení kněz svými slovy při slavení svátosti eucharistie proměňuje hostii a víno v tělo a krev Ježíše Krista (transsubstanciace).

Na světě se k římskokatolické církvi hlásí asi 1,2 miliardy lidí, statisíce z nich žijí v České republice.

Vyjádření České biskupské konference

Vatikán nyní nevydal žádný zákaz ohledně bezlepkových hostií, připomněl pouze normu platnou od roku 2003, která je běžně přijímaná a církev se podle ní řídí.

Co však je ještě důležitější, nejedná se o žádnou změnu, lidé s celiakií mohou i nadále normálně přijímat nízkolepkové hostie (nazývané lidově také bezlepkové), stejně jako to dělali dosud. Tyto hostie totiž obsahují zanedbatelné množství lepku (max 0,025 mg na hostii), proto jsou vhodné pro lidi s celiakií a současně vyhovují liturgickým předpisům.

Hostie úplně bez lepku se vůbec nevyrábějí, věřící je tedy nepřijímají. (Pokud by někdo trpěl mimořádně silnou alergií na lepek, může přijímat proměněné víno namísto chleba).

Takže pro věřící s celiakií se nyní nic nemění, stále mohou přijímat nízkolepkové hostie (lidově nazývané "bezlepkové") stejně jako dosud.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...

Mohlo by vás zajímat