Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vážnost a urgence. USA a Čína se v prohlášení zavázaly ke společnému boji proti změnám klimatu

Americký vládní zmocněnec pro klima John Kerry v Pekingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký vládní zmocněnec pro klima John Kerry v Pekingu. | foto: Reuters

PEKING Čína a USA jsou připraveny spolupracovat na uskutečňování cílů Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a pařížské dohody, uvedly země ve společném prohlášení po návštěvě zmocněnce amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn Johna Kerryho v Šanghaji, informovala v neděli agentura AFP.

Příslib dvou největších ekonomik, které dohromady stojí za téměř polovinou světových emisí způsobujících klimatické změny, přichází jen několik dní před klimatickým summitem pořádaným Bidenem.

Washington a Peking v prohlášení, pod nímž se podepsal John Kerry a jeho čínský protějšek Sie Čen-chu, potvrdily „spolupráci v mezinárodních procesech včetně Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a pařížské dohody“. Společné komuniké dále uvádí, že klimatické problémy vyžadují, aby byly řešeny s patřičnou vážností a urgencí.

Mapa Číny
Čínský prezident Si Ťin-pching vchází do Všečínského shromáždění lidových...

Společná snaha největších světových producentů skleníkových plynů, USA a Číny, je pro úspěšný boj s klimatickými změnami klíčová, napsala agentura AP. Křehkost americko-čínských vztahů, pošramocených spory týkajících se lidských práv, Tchaj-wanu nebo nároků Pekingu v Jihočínském moři, by však mohla společný postup proti globálnímu oteplování ohrozit. Kerry je od Bidenova lednového nástupu do prezidentského úřadu zatím nejvýše postaveným americkým představitelem, který se vydal na oficiální návštěvu do Číny.

Čínský prezident Si Ťin-pching tento týden podle médií uvedl, že Peking je připraven posílit spolupráci v oblasti ochrany klimatu s Německem a Francií. Biden zařadil klimatické změny mezi priority své zahraniční politiky a pozval čínského prezidenta na dvoudenní klimatický summit, který začíná ve čtvrtek a jehož se mají účastnit asi čtyři desítky světových lídrů.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.