Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Vážnost a urgence. USA a Čína se v prohlášení zavázaly ke společnému boji proti změnám klimatu

Americký vládní zmocněnec pro klima John Kerry v Pekingu. foto: Reuters

PEKING - Čína a USA jsou připraveny spolupracovat na uskutečňování cílů Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a pařížské dohody, uvedly země ve společném prohlášení po návštěvě zmocněnce amerického prezidenta Joea Bidena pro otázky klimatických změn Johna Kerryho v Šanghaji, informovala v neděli agentura AFP.
  7:37

Příslib dvou největších ekonomik, které dohromady stojí za téměř polovinou světových emisí způsobujících klimatické změny, přichází jen několik dní před klimatickým summitem pořádaným Bidenem.

Francouzský parlament plánuje zrušit krátké vnitrostátní lety nahraditelné vlakem. Chce chránit klima

Washington a Peking v prohlášení, pod nímž se podepsal John Kerry a jeho čínský protějšek Sie Čen-chu, potvrdily „spolupráci v mezinárodních procesech včetně Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a pařížské dohody“. Společné komuniké dále uvádí, že klimatické problémy vyžadují, aby byly řešeny s patřičnou vážností a urgencí.

Mapa Číny
Čínský prezident Si Ťin-pching vchází do Všečínského shromáždění lidových...

Společná snaha největších světových producentů skleníkových plynů, USA a Číny, je pro úspěšný boj s klimatickými změnami klíčová, napsala agentura AP. Křehkost americko-čínských vztahů, pošramocených spory týkajících se lidských práv, Tchaj-wanu nebo nároků Pekingu v Jihočínském moři, by však mohla společný postup proti globálnímu oteplování ohrozit. Kerry je od Bidenova lednového nástupu do prezidentského úřadu zatím nejvýše postaveným americkým představitelem, který se vydal na oficiální návštěvu do Číny.

Čínský prezident Si Ťin-pching tento týden podle médií uvedl, že Peking je připraven posílit spolupráci v oblasti ochrany klimatu s Německem a Francií. Biden zařadil klimatické změny mezi priority své zahraniční politiky a pozval čínského prezidenta na dvoudenní klimatický summit, který začíná ve čtvrtek a jehož se mají účastnit asi čtyři desítky světových lídrů.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat