12. září 2018 21:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve čtvrtek k USA dorazí hurikán Florence, statisíce lidí už opustily své domovy

Satelitní snímek hurikánu, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní snímek hurikánu, ilustrační foto. | foto: NASA

RALEIGH/COLUMBIA/ATLANTA (USA) Obchody na pobřeží amerických států Severní a Jižní Karolína jsou prázdné a místním čerpacím stanicím v důsledku horečných nákupů spěšně odjíždějících obyvatel došlo palivo. Blížící se hurikán Florence vyhnal z domovů statisíce lidí, kteří uposlechli výzvy úřadů k okamžité evakuaci. Stav pohotovosti mezitím vyhlásil také stát Georgie, kam by se hurikán mohl stočit. Bouře je nyní podle Národního střediska pro hurikány (NHC) hurikánem třetího stupně na Saffirově-Simpsonově stupnici, která rozeznává pět kategorií hurikánů. Až ve čtvrtek večer a v pátek místního času dorazí na pobřeží, bude podle NHC stále velice nebezpečný.

Americký prezident Donald Trump na twitteru místní obyvatele vyzval, aby si „nezahrávali“, hurikán bude podle něj pravděpodobně větší, než se čekalo. Dodal však, že vláda je na jeho příchod připravena.

Meteorologové upozornili, že středa je poslední příležitostí opustit ohrožené oblasti. Povinná evakuace se podle CNN týká více než milionu lidí, ne všichni se ale pokynem řídili.

Florence se k atlantickému pobřeží USA blíží rychlostí kolem 28 kilometrů za hodinu a pevninu zasáhne podle meteorologů ve čtvrtek a v pátek. Rychlost větru v centru hurikánu se pohybuje kolem 205 kilometrů v hodině.

Prudké lijáky zasáhnou pobřeží i vnitrozemí a záchranáři očekávají záplavy a výpadky proudu. Hurikán je podle CNN mimořádně nebezpečný nikoli kvůli síle větru, ale právě kvůli hrozícím záplavám na pobřeží i ve vnitrozemí, a také kvůli tomu, že až dorazí na pobřeží, bude se pohybovat prakticky na stejném místě a v některých oblastech Jižní a Severní Karolíny udeří opakovaně. Obyvatelé těchto amerických států navíc nejsou na hurikány zvyklí.

Hrozí až 1150 mm srážek

Americká meteorologická služba odhaduje, že v Severní a Jižní Karolíně může spadnout až 700 milimetrů vody. Evropský simulační model, který podle agentury AP američtí experti považují za spolehlivější, počítá v některých oblastech Severní Karolíny až s 1150 milimetry vody. Bezprostředně je ohrožena oblast, kde žije 5,4 milionu lidí, z nichž do vnitrozemí odešla jen část.

Florence se přežene přes region se šesti jadernými elektrárnami, skládkami průmyslového odpadu, uhelnými doly a farmami, které skladují odpadní látky ve velkých lagunách. Před příchodem hurikánu budou odstaveny energetické provozy, obavy z rozsáhlých škod na životním prostředí ale přetrvávají.

Hurikán Florence dorazí na pobřeží v pátek večer.
Dřevenými deskami plánují manželé ze Severní Karolíny zabednit okna svého domu.

Ze severokarolínských věznic byly evakuovány stovky trestanců. Evakuace zasáhla částečně i velké vojenské základny Camp Lejeune v Severní Karolíně, Naval Station Norfolk ve Virginii a Marine Corps Recruit Depot v Jižní Karolíně. Do vnitrozemí odjíždějí rodiny důstojníků a na místě zůstane jen nezbytný personál. Letouny ozbrojených sil a Národní gardy byly přemístěny na základny v Ohiu, do klidných regionů Atlantiku se přesunulo přes 30 vojenských plavidel.

Německý astronaut Alexander Gerst z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) tweetoval, že hurikán je tak ohromný, že pro jeho vyfotografování bylo potřeba použít širokoúhlý objektiv. „Bez legrace, řítí se na vás noční můra,“ napsal ve svém varování.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz