Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Finsku vzrostla v době pandemie spotřeba přípravků s amfetaminem, prozradily splašky

Amfetamin - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Amfetamin - ilustrační | foto: Shutterstock

HELSINKY/PRAHA Analýzy odpadních vod bývají už dlouho považovány za zdroj důležitých informací o společnosti. Poskytují informace, které by jinak zůstaly nedostupné. Například o tom, jaké drogy se konzumují a v jakém množství. Ve Finsku nyní na základě jejich analýzy zjistili, že mezi obyvatelstvem během minulých několika měsíců zřejmě výrazně narostla konzumace látek obsahující amfetamin.

Jedná se o povzbuzující látku, která bývá součástí takzvaných rekreačních či diskotékových drog, jako jsou Speed. Vyvolává euforii, mění smyslové vnímání, uživatel může získat dojem zvýšené energie. Zároveň obsahují amfetamin i léky využívané na léčbu poruch pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Finské zdravotní úřady nyní zjistily, že od poloviny března, kdy začala v zemi platit přísná omezení, byla například omezena možnost vycházení a udržování sociálních kontaktů, narostla jeho spotřeba o 15 procent. Vědci ale nechtěli dát tento trend jednoznačně do souvislosti s omezeními během koronavirové pandemie. 

„Skutečnost, že spotřeba látky byla tak vysoká jako nikdy předtím, přinejmenším v Helsinkách a sirším okolí – je ale nepopíratelná,“ uvedl k tomu Teemu Gunnar, který vede oddělení forenzní toxikologie ve finském Národním ústavu pro zdraví a péči. I policie celou situaci hodnotí jako „rekordní“, pokud jde o spotřebu amfetaminových preparátů v metropoli. Naopak čísla o pozůstatcích jiných drog v odpadních vodách, například kokainu, se během zmíněného období takřka nezměnila.

Pravidelné analýzy odpadních vod provádějí odborníci z finského zdravotního ústavu od roku 2013. Dle jejich šéfa Teemu Gunnara se za tu dobu zvýšil obsah amfetaminu trojnásobně.

V souvislosti s nemocí covid-19 začali finští hygienici analyzovat odpadní vody i na pozůstatky genetického materiálu po novém koronaviru. Slibují si od toho informace, do jaké míry byla populace infekcí ve skutečnosti zasažena a jak vysoká může být její promořenost. Z posledních čísel pocházejících z konce května vyplývá, že zatímco ve větších finských městech jako jsou Helsinky nebo Turku, se stále ještě objevují nové případy infekce, mimo centra se počet nakažených výrazně snížil.

Ve Finsku bylo koronavirovou infekcí zasaženo necelých sedm tisíc lidí, přičemž 322 jí podlehlo. Necelých šest tisícovek se jich uzdravilo. Reprodukční číslo udávající, kolik osob se může nakazit od jednoho člověka, se drží již několik týdnů okolo 0,8.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.