Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ve Francii měli lidé k nepokojům vlastní důvod, zabití Floyda oživilo dávné trauma ze smrti Traorého

Protesty v Paříži foto: Reuters

PAŘÍŽ/PRAHA - „Spravedlnost pro Adamu!“ skandovaly již v průběhu minulého týdne v ulicích Paříže desetitisíce demonstrantů. Masivní násilné protesty v několika desítkách amerických měst, které zapříčinila vražda šestačtyřicetiletého George Floyda v Minneapolis, totiž spustily i lavinu protestů na druhé straně Atlantiku.
  5:00

Ve Francouzích se oživilo dávné trauma ze smrti čtyřiadvacetiletého Adamy Traorého, který zemřel v roce 2016 na četnické stanici ve městě Persan na severu Francie. Příčina jeho úmrtí nebyla dosud vyjasněna a zatím nikdo z četníků, kteří s ním byli v době smrti, nebyl pohnán k spravedlnosti.

Traorého sestra byla minulý týden jednou z nejsledovanějších osob ve Francii.

VIDEO: Protesty pokračují i v Británii, v Bristolu demonstranti strhli sochu obchodníka s otroky

Vražda Američana George Floyda, za jehož smrt mohli policisté, v ní totiž znovu probudila touhu po odpovědích. „Dnes bojujeme za George Floyda, za Adamu, za Ibrahima Baha (zemřel v roce 2019), Gaye Camaru (zemřel v roce 2018), Angela Garanda,“ uvedla pětatřicetiletá Assa Traoréová minulý týden na protestech a ještě chvíli pokračovala výčtem obětí policejního násilí. Demonstrace však nebyly povolené kvůli přetrvávajícím karanténním opatřením, a tak proti protestujícím zakročili těžkooděnci za pomoci slzného plynu.

Scénář se opakoval i v sobotu. Policie demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí již předem zakázala.

Protesty v Paříži
„Spravedlnost pro Adamu!“ skandovaly již v průběhu minulého týdne v ulicích...

Odvolala se přitom na platný nouzový stav ve zdravotnictví, který zakazuje větší shromáždění kvůli nebezpečí šíření koronaviru a povoluje pouze akce s deseti účastníky. Přesto na náměstí Svornosti, v jehož blízkosti sídlí ambasáda USA, přišlo asi tisíc lidí. Demonstrovat proti rasismu a policejnímu násilí přišli lidé také v dalších francouzských městech, mimo jiné v Lyonu, Lille či Rennes.

Ministr chce tvrdší sankce

Již minulou středu však početná shromáždění donutila politiky k jednání. Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner na půdě francouzského senátu slíbil, že „každá chyba, každý přečin a každé slovo, které bude obsahovat rasistické projevy, ze strany četníků či policistů bude „předmětem vyšetřování, rozhodnutí, nebo sankcí“.

Na demonstracích proti rasismu se v USA opět sešly tisíce lidí. Ve Floydově rodném městě se konala pietní akce

Podle něj by totiž samotné pořádkové jednotky měly těžit z této nekompromisní příkladnosti. „Náročné požadavky, jež je potřeba, abychom měli vůči našim policistům, nám následně zajistí nezaujatost a věcnost práce četníků a policistů. Pokud se objeví chyby, musí být a budou potrestány,“ dodal ministr a připomněl nedávný příklad z jihofrancouzského Marseille, kde se několik policistů dopustilo násilí na zadržených osobách.

Jeho projev zazněl ve stejný den, kdy rodina Adamy Traorého představila novou lékařskou analýzu, podle níž se Traoré, jehož si četníci předvolali na stanici, udusil. Prvotní lékařské zprávy z dřívějších let již naznačovaly, že trojice strážců zákona minimálně odmítla pomoc umírajícímu mladíkovi.

Podobné demonstrace jako v Paříži zažily o víkendu i jiná hlavní města v Evropě. Lidé se sešli například v Manchesteru, Berlíně či Hamburku. V Londýně probíhají pravidelné protesty již od konce května. Při manifestacích jsou k vidění slogany jako: „Spojené království není bez viny, méně rasistický je pořád rasistický“ nebo „Rasismus je globální problém“. Demonstranti skandovali jméno 46letého černocha, jehož smrt aktuální sérii protestů zažehla, dále pak heslo „na černošských životech záleží“ používané v USA již několik let. Po vzoru amerických manifestací bylo i v Londýně slyšet slova „žádná spravedlnost, žádný mír“.

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha