Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Francii se kvůli šíření covidu uzavřely některé univerzity. Důvodem jsou podle vedení nezodpovědné večírky

Svět

  20:03
Paříž - Na francouzských univerzitách se tento měsíc objevilo 12 ohnisek šíření nového koronaviru, některé významné vysoké školy proto musely kvůli výskytu nákazy dočasně zavřít. Napsal to ve čtvrtek list The Times. Vedení škol tvrdí, že se studenti chovají nezodpovědně a nedodržují rozestupy, zejména na večírcích. Sami studenti viní přeplněné posluchárny.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Jednou ze zasažených škol je Národní institut pro aplikovanou vědu v Toulouse, kde testy prokázaly koronavirus u 127 ze 3200 studentů. Renomovaná škola kvůli nákaze až do konce měsíce zavřela učebny a studenti budou moci do té doby navštěvovat přednášky pouze on-line.

Nezodpovědní studenti

Ředitel institutu Bertrand Raquet označil chování studentů za nezodpovědné a naznačil, že se nákaza rozšířila kvůli večírkům na počest začátku školního roku. „Majitelé barů v Toulouse byli také nezodpovědní, neudělali nic, aby zajistili, že budou respektována protivirová opatření,“ řekl Raquet.

Remešská pobočka prestižního Pařížského institutu politických věd, známého jako Sciences Po, je kvůli 23 případům koronaviru také na dva týdny zavřená. Většina prý souvisí s uvítacím večírkem, jehož se původně mělo zúčastnit 50 studentů, ale dorazilo jich 200. I tamní studenti se teď učí on-line.

Větší množství případů nákazy koronavirem se objevilo i na lékařských fakultách univerzit ve městech Nantes, Montpellier, Rennes, Angers a Amiens. Například v Montpellier má pozitivní test na nový typ koronaviru 51 studentů druhého ročníku a devět studentů třetího ročníku medicíny. Podle místních médií se nákaza rozšířila po sérii večírků.

Studenti se brání

Studenti se ovšem brání a tvrdí, že jsou obviňováni neprávem. „Jsme nuceni vměstnat se do přeplněných poslucháren, na chodbách se potkávat se stovkami dalších studentů. K tomu jezdíme přeplněnými autobusy a tramvajemi. Nemůžete chtít po studentech, aby nešli do barů, když se spolu celý den někde tísní,“ uvedl mluvčí studentské unie na Univerzitě v Montpellier Fabien Bon.

Francie ve čtvrtek ohlásila rekordní počet nových případů koronaviru. Za uplynulý den se nákaza prokázala u 10 593 lidí, což je nejvíce od začátku epidemie.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat