Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Francii se kvůli šíření covidu uzavřely některé univerzity. Důvodem jsou podle vedení nezodpovědné večírky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Paříž Na francouzských univerzitách se tento měsíc objevilo 12 ohnisek šíření nového koronaviru, některé významné vysoké školy proto musely kvůli výskytu nákazy dočasně zavřít. Napsal to ve čtvrtek list The Times. Vedení škol tvrdí, že se studenti chovají nezodpovědně a nedodržují rozestupy, zejména na večírcích. Sami studenti viní přeplněné posluchárny.

Jednou ze zasažených škol je Národní institut pro aplikovanou vědu v Toulouse, kde testy prokázaly koronavirus u 127 ze 3200 studentů. Renomovaná škola kvůli nákaze až do konce měsíce zavřela učebny a studenti budou moci do té doby navštěvovat přednášky pouze on-line.

Nezodpovědní studenti

Ředitel institutu Bertrand Raquet označil chování studentů za nezodpovědné a naznačil, že se nákaza rozšířila kvůli večírkům na počest začátku školního roku. „Majitelé barů v Toulouse byli také nezodpovědní, neudělali nic, aby zajistili, že budou respektována protivirová opatření,“ řekl Raquet.

Remešská pobočka prestižního Pařížského institutu politických věd, známého jako Sciences Po, je kvůli 23 případům koronaviru také na dva týdny zavřená. Většina prý souvisí s uvítacím večírkem, jehož se původně mělo zúčastnit 50 studentů, ale dorazilo jich 200. I tamní studenti se teď učí on-line.

Větší množství případů nákazy koronavirem se objevilo i na lékařských fakultách univerzit ve městech Nantes, Montpellier, Rennes, Angers a Amiens. Například v Montpellier má pozitivní test na nový typ koronaviru 51 studentů druhého ročníku a devět studentů třetího ročníku medicíny. Podle místních médií se nákaza rozšířila po sérii večírků.

Studenti se brání

Studenti se ovšem brání a tvrdí, že jsou obviňováni neprávem. „Jsme nuceni vměstnat se do přeplněných poslucháren, na chodbách se potkávat se stovkami dalších studentů. K tomu jezdíme přeplněnými autobusy a tramvajemi. Nemůžete chtít po studentech, aby nešli do barů, když se spolu celý den někde tísní,“ uvedl mluvčí studentské unie na Univerzitě v Montpellier Fabien Bon.

Francie ve čtvrtek ohlásila rekordní počet nových případů koronaviru. Za uplynulý den se nákaza prokázala u 10 593 lidí, což je nejvíce od začátku epidemie.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...