5. září 2019 7:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve francouzském Senátu mají stále bustu Adolfa Hitlera. Nevěděl o tom ani předseda horní komory

Lucemburský palác, kde sídlí francouzský Senát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucemburský palác, kde sídlí francouzský Senát. | foto: Wikipedia

PAŘÍŽ Více než sedmdesát let po konci druhé světové války se v budově francouzského Senátu stále nachází busta nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Odhalení deníku Le Monde přitom nepřekvapilo jen jeho čtenáře, ale i předsedu horní komory francouzského parlamentu Gérarda Larchera. V budově Senátu za války sídlilo velení německého letectva na západní frontě.

Kromě Hitlerovy podobizny vysoké 35 centimetrů se podle Le Monde ve sklepě Lucemburského paláce, kde Senát sídlí, nachází také vlajka nacistického Německa o velikosti dva krát tři metry.

Projev Adolfa Hitlera v říšském sněmu 1. září roku 1939.

Adolf Hitler 1. září roku 1939.

„Vůbec jsem o přítomnosti této busty nevěděl,“ řekl předseda Senátu Larcher v reakci na článek francouzského listu. Správu senátní budovy prý již požádal, aby původ a osudy obou předmětů prověřila. Larcher zároveň odmítl, že by úřady sochu nacistického vůdce a vlajku s hákových křížem před veřejností ukrývaly. Sklepení, ve kterém se nachází, podle něj v minulosti už mnohokrát „navštívily televizní štáby a novináři“.

Lucemburský palác po okupaci Francie v roce 1940 zabralo letectvo německé armády a jeho velení pro západní frontu v něm sídlilo až do roku 1944, kdy byla Paříž osvobozena.

ČTK