28. března 2011 18:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Fukušimě se objevilo nebezpečné plutonium

Pracovník Greenpeace s Geigerovým měřícím přístrojem v městě 40 kilometrů vzdáleným od jaderné elektrárny Fukušima | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovník Greenpeace s Geigerovým měřícím přístrojem v městě 40 kilometrů vzdáleným od jaderné elektrárny Fukušima | foto: Reuters

TOKIO Havarijní týmy v japonské elektrárně Fukušima 1 obnovily práce na odčerpávání stovek tun radioaktivní vody, která zejména ve druhém bloku způsobila vysokou hladinu zamoření.

Na pěti místech v areálu elektrárny experti podle agentury AFP zaznamenali stopy radioaktivního a vysoce jedovatého plutonia, které se jako palivo používá ve třetím bloku.

Radioaktivita pravděpodobně pronikla do půdy i mořské vody.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) chce v červnu uspořádat konferenci na úrovni vládních činitelů o důsledcích Fukušimy.

Ničivá tsunami

Unikátní záběry ničivého tsunami v JaponskuNové záběry: tsunami během chvíle spláchla japonské město

Společnost TEPCO provozující elektrárnu po únicích radioaktivní vody z posledních dní oznámila, že měření potvrdila rovněž přítomnost plutonia v půdě kolem reaktorů.

Těžký kov pravděpodobně pochází z palivové nádrže třetího reaktoru, jenž využívá palivové články na bázi oxidů plutonia a uranu (MOX). Radioaktivní plutonium má poločas rozpadu 24 000 let a v organismu může vyvolat rakovinu.

Hlavním úkolem záchranářů dosud byla likvidace kontaminované vody pod reaktory. Voda musí být z bloků elektrárny odčerpána, aby mohly být napojeny na dodávku elektřiny čerpací systémy nutné k chlazení reaktorů.

PODÍVEJTE SE

Radioaktivní voda byla odhalena v tunelových podzemních prostorech pod strojovnami reaktorů 1 až 3, uvedla AFP.

Vládní mluvčí Jukio Edano dnes řekl, že k zamoření vody ve druhém reaktoru došlo zřejmě v důsledku roztavení reaktorového jádra. Svědčí o tom i přítomnost izotopů jódu a césia.

Vzhledem ke stabilnímu tlaku uvnitř reaktoru ale podle expertů bylo roztavení nejspíš jen částečné a už zastavené.

Ozářeno bylo 19 lidí

Podle agentury DPA bylo dosud při záchranných pracích silněji ozářeno 19 členů havarijních týmů.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano dnes oznámil, že pravděpodobně na konec června svolá konferenci na vysoké politické úrovni. Jejím tématem mají být bezpečnostní opatření v jaderných elektrárnách na základě poučení z fukušimských událostí.

Amano, sám Japonec, dnes situaci ve Fukušimě znovu označil za "velmi vážnou" a vyjádřil znepokojení nad úrovněmi radiace ve vodě a potravinách.

Čtěte také

Podle zjištěných měření se zamoření moře rozšířilo o dalších 1,6 kilometru severně od elektrárny. V moři nedaleko pátého a šestého bloku byla zjištěna přítomnost radioaktivního jódu 131 v hodnotách víc než tisíckrát přesahujících normu. Odborníci se proto obávají, že radioaktivní voda uniká z elektrárny do moře.

Chybný údaj vyděsil svět

Japonská vláda označila za "absolutně nepřijatelné" zveřejnění chybného údaje o úrovni radioaktivity ve druhém bloku jaderné elektrárny Fukušima 1.

Šedý kouř stoupal nad třetím blokem jaderné elektrárny Fukušima 1.Údaj o desetimilionkrát vyšší úrovni radiace oproti normálnímu stavu v neděli vyděsil japonskou i světovou veřejnost. Elektrárenská společnost TEPCO později údaj opravila s tím, že jde "jen" o stotisícinásobek normálu.

Obavy z kontaminace

Nemocnici v Tokiu dnes opustili tři zaměstnanci obsluhy, kteří byli minulý čtvrtek ozářeni při opravě třetího reaktoru. Podle informace lékařů dávka ozáření ve výši 180 milisievertů nepoškodila jejich zdraví.

Japonská vláda minulý týden zvýšila horní limit povoleného zatížení ozářením u pracovníků v jaderných elektrárnách ze 100 na 250 milisievertů za rok.

Čtěte také

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo vodárny a průmyslové podniky, aby nehromadily v zásobnících dešťovou vodu a nečerpaly vodu z řek bezprostředně po dešti. Důvodem je obava z kontaminace radioaktivitou.

Veškeré nádrže s vodou mají být podle ministerstva zakryty ochrannými plachtami.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz