Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žluté hory zaplavilo 20 tisíc turistů. Lidé v Číně hromadně vyrážejí ven, strana je kárá

Davy v čínských Žlutých horách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davy v čínských Žlutých horách. | foto: Twitter.com/@tweetingnonstopReprofoto

Wu-chan/Praha  Hranice města Wu-chan, kde se objevil první případ onemocnění covid-19, jež se následně rozšířilo do celého světa, budou od půlnoci tamního času (úterních 18:00 SELČ) otevřeny. Obyvatelé města tak budou moct poprvé od konce ledna město opustit. Jinde v zemi Číňané vycházejí hromadně do parků a navštěvují turistická lákadla.

Tržiště ve městě Wu-chan se tiše skrývá za úhledně vypadající modro-bílou zástěnou. Stále ale jsou viditelné stopy toho, že se uvnitř tržiště Chua-nan skrývalo něco nebezpečného. Místo je ohraničené policejní páskou, červenými zátarasy a uvnitř se pohybují dělníci v ochranných oblecích, píše agentura AFP.

Právě na tržišti Chuan-nan měla epidemie, kterou později WHO překlasifikovalo na pandemii, začít. Čínské úřady pro kontrolu nemocí identifikovaly divoká zvířata prodávaná na něm jako počáteční zdroj nemoci covid-19. Na tržišti se podle informací kolujících na čínských sociálních sítích prodávalo maso například z cibetek nebo hadů. V nabídce dokonce měla být i živá vlčí mláďata, píše CNN.

Tržnice ve Wu-chanu.

Tržnice ve Wu-chanu.

Poté, co se začala nákaza šířit, Číňané uzavřeli nejen trh, který podle státních médií bude nepřístupný zřejmě už navždy, ale také více než desetimilionové město Wu-chan v provincii Chu-pej. Po více než dvouměsíční izolaci, kdy do města mohli vstoupit pouze zdravotníci nebo lidé přivážející zásoby, se život v něm začíná pomalu vracet do zaběhlých kolejí.

Nejprve se mohli navrátit obyvatelé, kteří uvízli mimo provincii a před vstupem prošli zdravotní prohlídkou. Nyní bude možné, také s potvrzením o zdraví, z města i vycestovat, místní letiště se otevře. Předseda Komunistické strany Číny ve Wu-chanu Wang Čung-lin nicméně varoval, že riziko nového šíření koronaviru ve městě zůstává vysoké a obyvatele vyzval, aby dále dodržovali preventivní opatření. Školy zůstávají uzavřeny.

Podle agentury Reuters v Číně na onemocnění covid-19 v pondělí nikdo nezemřel a na základě údajů čínské zdravotní komise bylo všech 32 pondělních případů nákazy prokázáno u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny. Co se týká nakažených, tak podobný obrázek přetrvává již několik dní.

Čínské obyvatelstvo tak podle expertů možná i proto věří, že onemocnění se Číny již netýká a lidé hromadně vyrážejí na oblíbená turistická místa. Svět například obletěla fotografie z takzvaných Žlutých hor. Podle státního deníku Global Times úředníci tehdy v ranních hodinách dokonce museli vydat prohlášení, že došlo k naplnění denní kapacity v počtu 20 tisíc osob a další lidé do areálu nebudou vpuštěni.

Davy ve Žlutých horách v Číně.

Davy ve Žlutých horách v Číně.

People’s Daily, oficiální deník vládnoucí komunistické strany, následně na tamní sociální síti podle CNN zveřejnil přísné pokárání s příkazem, aby se lidé neshromažďovali. Žluté hory byly poté veřejnosti znovu znepřístupněny a jeden z hlavních epidemiologů v zemi Zeng Guan varoval: „Epidemie v Číně ještě neskončila, pouze vstupujeme do nové fáze.“

Mezitím je ale v Šanghaji slavné nábřeží nazývané The Bund plné nakupujících a turistů. To vše po týdnech, kdy se v místě téměř nikdo nepohyboval. Plní se také tamní restaurace. Podobně je na tom hlavní město Peking, kde obyvatelé hromadně vyrážejí do městských parků, informuje CNN.

Obavy z toho, zda Čína nezmírňuje opatření příliš brzy, vedly odborníky a úřady v Hongkongu k varování před možností propuknutí „třetí vlny“ infekcí ve městě, a to z důvodů „dovozu infekce“ z Evropy a USA.

Na základě statistik americké Univerzity Johna Hopkinse, která eviduje počty nakažených koronavirem po celém světě, je v pevninské Číně infikováno přes 82 000 obyvatel, zemřelo více než 3 tisíce lidí. Britské tajné služby nicméně hovoří o tom, že reálná čísla jsou až čtyřicetkrát vyšší.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!