Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Žluté hory zaplavilo 20 tisíc turistů. Lidé v Číně hromadně vyrážejí ven, strana je kárá

Davy v čínských Žlutých horách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davy v čínských Žlutých horách. | foto: Twitter.com/@tweetingnonstopReprofoto

Wu-chan/Praha  Hranice města Wu-chan, kde se objevil první případ onemocnění covid-19, jež se následně rozšířilo do celého světa, budou od půlnoci tamního času (úterních 18:00 SELČ) otevřeny. Obyvatelé města tak budou moct poprvé od konce ledna město opustit. Jinde v zemi Číňané vycházejí hromadně do parků a navštěvují turistická lákadla.

Tržiště ve městě Wu-chan se tiše skrývá za úhledně vypadající modro-bílou zástěnou. Stále ale jsou viditelné stopy toho, že se uvnitř tržiště Chua-nan skrývalo něco nebezpečného. Místo je ohraničené policejní páskou, červenými zátarasy a uvnitř se pohybují dělníci v ochranných oblecích, píše agentura AFP.

Právě na tržišti Chuan-nan měla epidemie, kterou později WHO překlasifikovalo na pandemii, začít. Čínské úřady pro kontrolu nemocí identifikovaly divoká zvířata prodávaná na něm jako počáteční zdroj nemoci covid-19. Na tržišti se podle informací kolujících na čínských sociálních sítích prodávalo maso například z cibetek nebo hadů. V nabídce dokonce měla být i živá vlčí mláďata, píše CNN.

Tržnice ve Wu-chanu.

Tržnice ve Wu-chanu.

Poté, co se začala nákaza šířit, Číňané uzavřeli nejen trh, který podle státních médií bude nepřístupný zřejmě už navždy, ale také více než desetimilionové město Wu-chan v provincii Chu-pej. Po více než dvouměsíční izolaci, kdy do města mohli vstoupit pouze zdravotníci nebo lidé přivážející zásoby, se život v něm začíná pomalu vracet do zaběhlých kolejí.

Nejprve se mohli navrátit obyvatelé, kteří uvízli mimo provincii a před vstupem prošli zdravotní prohlídkou. Nyní bude možné, také s potvrzením o zdraví, z města i vycestovat, místní letiště se otevře. Předseda Komunistické strany Číny ve Wu-chanu Wang Čung-lin nicméně varoval, že riziko nového šíření koronaviru ve městě zůstává vysoké a obyvatele vyzval, aby dále dodržovali preventivní opatření. Školy zůstávají uzavřeny.

Podle agentury Reuters v Číně na onemocnění covid-19 v pondělí nikdo nezemřel a na základě údajů čínské zdravotní komise bylo všech 32 pondělních případů nákazy prokázáno u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny. Co se týká nakažených, tak podobný obrázek přetrvává již několik dní.

Čínské obyvatelstvo tak podle expertů možná i proto věří, že onemocnění se Číny již netýká a lidé hromadně vyrážejí na oblíbená turistická místa. Svět například obletěla fotografie z takzvaných Žlutých hor. Podle státního deníku Global Times úředníci tehdy v ranních hodinách dokonce museli vydat prohlášení, že došlo k naplnění denní kapacity v počtu 20 tisíc osob a další lidé do areálu nebudou vpuštěni.

Davy ve Žlutých horách v Číně.

Davy ve Žlutých horách v Číně.

People’s Daily, oficiální deník vládnoucí komunistické strany, následně na tamní sociální síti podle CNN zveřejnil přísné pokárání s příkazem, aby se lidé neshromažďovali. Žluté hory byly poté veřejnosti znovu znepřístupněny a jeden z hlavních epidemiologů v zemi Zeng Guan varoval: „Epidemie v Číně ještě neskončila, pouze vstupujeme do nové fáze.“

Mezitím je ale v Šanghaji slavné nábřeží nazývané The Bund plné nakupujících a turistů. To vše po týdnech, kdy se v místě téměř nikdo nepohyboval. Plní se také tamní restaurace. Podobně je na tom hlavní město Peking, kde obyvatelé hromadně vyrážejí do městských parků, informuje CNN.

Obavy z toho, zda Čína nezmírňuje opatření příliš brzy, vedly odborníky a úřady v Hongkongu k varování před možností propuknutí „třetí vlny“ infekcí ve městě, a to z důvodů „dovozu infekce“ z Evropy a USA.

Na základě statistik americké Univerzity Johna Hopkinse, která eviduje počty nakažených koronavirem po celém světě, je v pevninské Číně infikováno přes 82 000 obyvatel, zemřelo více než 3 tisíce lidí. Britské tajné služby nicméně hovoří o tom, že reálná čísla jsou až čtyřicetkrát vyšší.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...