12. března 2013 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve snu jsem zval nového papeže na Velehrad, líčí z Vatikánu Duka

Národní svatováclavská pouť a bohoslužba ke svátku sv. Václava 28. září ve Staré Boleslavi. Vpředu je kardinál Dominik Duka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní svatováclavská pouť a bohoslužba ke svátku sv. Václava 28. září ve Staré Boleslavi. Vpředu je kardinál Dominik Duka. | foto: ČTK

VATIKÁN Ve Vatikánu začalo konkláve - volba papeže. Hlavu katolické církve letos volí 115 kardinálů, mezi nimi i kardinál Dominik Duka. V papežské koleji Nepomucenum se svěřil se svými aktuálními úvahami.

* Zeptám se vás, ač vím, jak odpovíte: objevila se při jednáních kardinálů ještě před začátkem konkláve jména případných kandidátů na papeže?
Ne, platí zásada, že při těchto jednáních jména nepadají.

* Nicméně, rýsují se nějací favorité?
Média, tzv. vatikanisté i diplomaté samozřejmě spekulují. A naslouchají různým hlasům i z Vatikánu. Já předpokládám, že se v prvním hlasování (to proběhne již dnes pozn. red.) objeví více kandidátů, zakrátko se jich ovšem vykrystalizuje pět až sedm. Ještě ke jménu papeže: představte si, že jsem měl na dnešek sen, ve kterém jsem zval nového papeže na Velehrad. Když jsem se probudil, zjistil jsem, že nevím, kdo to byl...

Volba papeže.

Volba papeže. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

* Kdo to byl!?
Ptali se mě i u snídaně, ale já to vážně nevím.

* Tak alespoň odkud byl. Respektive, přišel čas na neevropského papeže?
V církvi si zcela jasně uvědomujeme, že Evropa nehraje větší než dvacetiprocentní roli. Mám na mysli podíl na světové populaci stejně jako v církvi samotné. Jistě, lze namítat, že ekonomický potenciál starého kontinentu je stále vysoký, ale ani v této oblasti Evropa nehraje prim. V církvi je tato otázka již na stole a nejde jen o tyto kongregace kardinálů (na nich se scházeli kardinálové do začátku konkláve – pozn. red.).

*  A kým by měl být papež? Má být manažer, jak volá část médií?
Ano, nový papež by měl mít – kromě jiného – jisté manažerské schopnosti. Již proto, že doba se urychlila, hlavně díky novým médiím a komunikačním prostředkům. Požadavky na okamžitou reakci zahlcují Vatikán, kladou vysoké nároky na jeho lidi.

Kardinálové se připravují na volbu nového papeže.

Kardinálové se připravují na volbu nového papeže.


* Měl by nový papež být spíše znalcem kurie, tedy vatikánského prostředí?
Tak jednoduché to není. Člověk, který působí v libovolné organizaci dlouhá léta, bývá úzce svázán řekněme s její setrvačností. Na druhou stranu to musí být člověk, který má povědomost o fungování kurie, vždyť mu má pomáhat.

* Vy potřebujete světce či anděla...
Mohu vám říci, že to jsme si uvědomili. Že žádný papež nebude schopen za celý život splnit to, co jsme mu coby kardinálové doporučili. Kladu si ale ještě jednu otázku: neměli bychom dát během volby přednost výtečnému kazateli? Misionáři, který disponuje charismatem oslovovat svět? Svět má sedm miliard obyvatel, z toho dvě a půl miliardy činí křesťané. Potřebujeme, aby papež zbývající čtyři miliardy obyvatel planety oslovil přijatelným a zároveň inspirativním způsobem, což jistě není snadné. Domníváme se totiž, že jde o jednu z rozhodujících charakteristik nového papeže: smyslem církve není jen její chod, ale její obrácení se ven, misie.

Pavel Novotný

Advantage Consulting, s.r.o.
PASSIVE TECHNICAL HELPDESK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 31 000 - 33 000 Kč