Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Itálii je už přes 80 tisíc pacientů nakažených koronavirem. V Británii rekordně vzrostl počet úmrtí

Jednotka intenzivní péče pro pacienty s onemocněním COVID-19 v nemocnici San Matteo v italském městě Pavia. foto: ČTK/AP

Madrid - Koronavirem se už v Itálii nakazilo přes 80 000 lidí, 8215 z nich zemřelo. Za poslední den se tak bilance obětí nemoci Covid-19 zvýšila o 712, infikovaných přibylo od středy více než 6000. Informovala o tom ve čtvrtek italská civilní ochrana. Ve Španělsku počet obětí překročil 4000, za posledních 24 hodin to je nárůst o 655 úmrtí. Počet nakažených i obětí dál roste v Nizozemsku i Belgii.
  11:59aktualizováno  20:21

Vědci zjišťují, zda se koronavirus v Itálii nešířil již na podzim. Lombardie opět hlásí strmý nárůst případů

Ve čtvrtek počet nakažených ve světě překonal hranici půl milionu, obětí je ve světě přes 23 000. Vyléčeno bylo ve světě více než 120 000 lidí, nemoc hlásí více než 180 zemí světa.

Ačkoli italští experti v posledních dnech vyjadřovali opatrnou naději, že epidemie poněkud ztrácí na síle, nová statistika tomu příliš neodpovídá. Nově infikovaných je 6153, což je v absolutních číslech více, než v posledních čtyřech dnech. Nelepší se ani situace v nejhůře postiženém regionu Lombardie, kde dnes přibylo 2500 nakažených a 385 mrtvých.

Policejní vůz projíždí naprosto prázdnou silnicí v Miláně.

Jeden z italských pacientů v kritickém stavu byl převezen do nemocnice v Drážďanech.

V Itálii je nyní 3612 v kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče. Civilní ochrana ve svém čtvrtečním oficiálním bulletinu uvedla, že obětí přibylo o 662. Agentura Reuters a italská média však poté upozornily, že úřad nejspíš v údaji o počtu obětí koronaviru udělal chybu, protože neuvedl žádné nové oběti v regionu Piemont, který je přitom co do počtu nakažených čtvrtý nejhůře zasažený v Itálii. Tamní úřady informovaly o 50 dalších mrtvých pacientech s koronavirem. Podle civilní ochrany však data z tohoto regionu byla zaslána pozdě, a proto je do oficiálního součtu zahrne až v pátek.

Ve Španělsku je počet úmrtí z řad nakažených za posledních 24 hodin nižší, než ministerstvo zdravotnictví hlásilo ve středu, kdy za předchozí den vzrostl počet obětí o 738. To byl dosud nejvyšší denní nárůst. Případů nákazy ale k čtvrtečnímu dni za 24 hodin přibylo 8578. To je více než o den dříve, kdy to bylo 7937 nových potvrzených případů, což byl nejvyšší denní nárůst v absolutních číslech za 24 hodin.

Koronavirus ve španělsku

Lékařský personál vyváží oběti koronavirové nákazy v rakvích z nemocnice Severa...
Pracovník dezinfikuje ulice Madridu.

Ve Španělsku se první případ nákazy koronavirem potvrdil 31. ledna na Kanárských ostrovech u německého turisty. Nejvíce výskytů infekce zaznamenal madridský autonomní region, kde se dosud potvrdilo skoro 17 200 případů nákazy. Na 2090 infikovaných v tomto regionu už zemřelo, což je zhruba polovina všech obětí ve Španělsku, a téměř 3900 lidí se v madridském regionu uzdravilo.

Nizozemsko hlásí 434 obětí, Belgie přes 200

Druhým nejhůře zasaženým regionem ve Španělsku je Katalánsko, kde se koronavirus potvrdil u téměř 11 600 lidí a kde zemřelo 672 nakažených. Španělsko je v současnosti čtvrtou zemí nejvíce zasaženou koronavirem po Číně, Itálii a USA.

V Nizozemsku i Belgii dál roste počet nakažených koronavirem i pacientů, kteří nemoci COVID-19 podlehli. Podle čtvrteční bilance zveřejněné ústavem veřejného zdraví (RIVM) se v Nizozemsku potvrdilo už 7432 případů nákazy, belgický zdravotnický úřad informoval o 6235 případech. Mrtvých je v Nizozemsku 434, v Belgii 220.

Hraniční přechod v podobě cyklostezky mezi nizozemským městečkem Chaam a belgickým Meerle je kvůli koronaviru uzavřen.

Vykoupené obchody s potravinami v Nizozemsku.

Za posledních 24 hodin v Nizozemsku přibylo 1019 nových případů, tedy 16 procent. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, za stejnou dobu podlehlo dalších 78 pacientů. V nemocnici je v současnosti 2151 infikovaných.

Česko nabídlo Itálii a Španělsku ochranné obleky. Čeští vojenští lékaři do Itálie nepojedou, řekl Metnar

„Počet pacientů přijatých do nemocnic a počet úmrtí roste méně rychle, než by se dalo očekávat v případě, že by se nepřijala žádná opatření,“ uvedl k bilanci RIVM. Podle něj to může znamenat, že opatření, která nizozemská vláda přijala, mohly šíření viru zpomalit. Na přesnější závěry je ale podle RIVM třeba počkat přinejmenším do konce tohoto týdne.

Nizozemsko přijalo mnoho opatření k omezení sociálních kontaktů. Uzavřelo například školy, restaurace, bary a zakázalo veřejná shromáždění.

V Belgii se dosud potvrdilo 6235 případů nákazy a 220 lidí nemoci COVID-19 podlehlo. Za posledních 24 hodin přibylo 1298 infikovaných, což je nejvíce od počátku epidemie v zemi, a 42 mrtvých.

Skanzen Zaans poblíž nizozemského hlavního města Amsterdamu je úplně prázdný.

Tradiční skanzen Zaans poblíž Amsterdamu bez jediného turisty.

„Vrchol (šíření nákazy) očekáváme na začátku dubna,“ uvedl virolog Steven van Gucht z belgického zdravotnického úřadu. Správnost výpočtu bude ale podle něj záviset na tom, zda všichni omezili sociální kontakt aspoň o polovinu. Od minulé středy v Belgii platí celostátní karanténa.

Belgie doufá, že by mohla v příštích dnech testovat na koronavirus až 10 000 lidí denně. Nyní denně provádí asi 2000 testů.

Lucembursko, třetí země takzvaného Beneluxu, má podle posledních informací místního ministerstva zdravotnictví 1333 potvrzených případů na 600 000 obyvatel. Obětí si nemoc COVID-19 v malém velkovévodství dosud vyžádala osm.

V Británii za den počet úmrtí na COVID-19 narostl o 115 , celkem je obětí 578. Deník The Guardian uvádí, že pro zemi je to rekordní denní nárůst bilance. Počet známých případů nákazy koronavirem zároveň stoupl na 11 658, čímž se oproti předchozímu dni zvýšil o více než 2100.

„Po celém Spojeném království bylo dokončeno 104 866 testů (na přítomnost koronaviru), z nichž u 93 208 byl výsledek negativní a u 11 658 pozitivní,“ oznámilo ministerstvo zdravotnictví.

V Británii koronavirus zabíjí hlavně v Anglii, jde hlavně o pacienty s dlouhodobými problémy se zdravím

Dosud byl v případě Británie nárůst počtu obětí nejdramatičtější v úterý, kdy se údaj zvýšil o skoro devět desítek mrtvých, o den později úřady oznámily dalších 41 úmrtí. Britští novináři ovšem podotýkají, že středeční číslo nelze s tím čtvrtečním příliš srovnávat, neboť nešlo o součet za 24hodinový úsek. Státní zdravotnický systém NHS údajně upravil způsob hlášení údajů, přičemž ve čtvrtek už rozdíl mezi novým číslem a tím z předchozího dne vypovídá o úmrtích zaregistrovaných za jeden den.

Počet mrtvých ve Francii se za den zvýšil o třetinu

Ve Francii za poslední den zemřelo 365 lidí nakažených koronavirem, počet mrtvých se tak od středy zvýšil téměř o třetinu. Mezi oběťmi nemoci COVID-19 je v zemi také 16letá dívka. Počet nakažených za 24 hodin stoupl skoro o 4000 na 29 155, mrtvých už je celkem 1696. Informoval o tom ve čtvrtek zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon.

Francouzské šicí podniky se snaží ve velkém vytvořit roušky z kvalitních materiálů pro své zdravotníky.

Prázdné ulice francouzského hlavního města Paříž.

Bilance mrtvých ve čtrvtek stoupla výrazně rychleji, než v posledních dnech: ve středu bylo nových obětí 231, v úterý 240 a v pondělí 186. Nově nakažených ale nyní v relativních číslech přibývá pomaleji: v posledních dnech činil nárůst vždy zhruba 20 procent, ve čtvrtek je to 16 procent.

Francouzská policie rozdala už tisíce pokut. Lidé nechtějí zůstat v izolaci

Podle Salomona je nyní 13 904 pacientů s koronavirem v nemocnicích, 3375 lidí je v kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče. Francie disponuje celkem 8000 lůžky, na nichž mohou ležet pacienti, kteří potřebují plicní ventilaci.

Německo má podle čtvrteční bilance více než 36 500 potvrzených případů nákazy koronavirem. Počet obětí nemoci COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, se za posledních 24 hodin zvýšil o padesát. Celkem si tak onemocnění vyžádalo již 198 obětí, uvedl Institut Roberta Kocha (RKI). Šéf německé lékařské komory Klaus Reinhardt občany vyzval k nošení roušek. Firma Bosch oznámila, že vyvinula test na koronavirus, díky němuž odhalení nákazy trvá jen dvě a půl hodiny.

‚Upřednostňujte pacienty s nadějí na vyléčení.‘ Německo se připravuje na černé scénáře

Od středečního rána přibylo v Německu téměř pět tisíc nových případů nákazy koronavirem. Nejvyšší počet případů hlásí Bavorsko (7993), za ním je nejlidnatější země Severní Porýní-Vestfálsko (7924). Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa zůstává dlouhodobě třetí nejvíce zasaženou spolkovou zemí (7283 případů). Zároveň má nejvyšší počet obětí nemoci COVID-19 (56). V přepočtu na 100 000 obyvatel je nejhorší situace v Hamburku, který hlásí 1265 potvrzených případů nákazy (69,1 na 100 000 obyvatel).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!