Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koronavirus si vyžádal ve Španělsku 932 životů za den. Britská královna chystá mimořádný projev

Dezinfekce ve Španělsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dezinfekce ve Španělsku | foto: Reuters

Madrid/Berlín/Londýn Počet nakažených koronavirem se ve Španělsku za posledních 24 hodin zvýšil o 7472 na 117 710, což je druhý nejvyšší počet ve světě po USA. Dosud byla druhá v počtu nakažených Itálie, která ale ještě páteční údaje neoznámila. Za den přibylo ve Španělsku 932 úmrtí z řad nakažených, celkem tak v zemi zemřelo už 10 935 lidí s nákazou koronavirem, informovalo v pátek ministerstvo zdravotnictví.

Ve čtvrtek oznámily španělské úřady 950 úmrtí z řad nakažených a 8102 dalších potvrzených případů nákazy, o den dříve to bylo 864 úmrtí za 24 hodin a 7719 nových potvrzených nakažených. Oproti Španělsku hlásí Itálie v posledních dnech nižší počty.

Španělské ministerstvo zdravotnictví také oznámilo, že ze 117 710 případů potvrzených od prvního výskytu infekce v zemi 31. ledna se ve Španělsku už také 30 513 nakažených uzdravilo. Nejhorší je situace v madridském regionu, kde k pátku zaznamenali 34 188 nakažených a 4483 obětí. Druhý nejhůře zasažený region je Katalánsko s 23 460 případy nákazy a 2335 úmrtími.

Španělská vláda přijala už v polovině března kvůli šíření koronaviru v zemi nouzový stav a na dva týdny omezila volný pohyb osob. Posléze toto omezení parlament prodloužil do Velikonoc a vláda rovněž nařídila zastavit práci v provozech, které nejsou nezbytně nutné pro chod země.

Rakousko k pátku eviduje přes 11 300 nakažených koronavirem, 168 z nich infekci podlehlo. Uvádí to web tamního ministerstva zdravotnictví. V Rakousku, které dosud provedlo přes 98 000 testů, je nejvíce postiženou zemí Tyrolsko, kde bylo zaznamenáno 2589 případů. Poté následují Horní a Dolní Rakousy (1827, respektive 1808 případů) s Vídní (1635 případů).

Švýcarsko s Lichtenštejnskem, které vedou statistiku společně, hlásí podle Spolkového zdravotního úřadu (BAG) více než 19 300 infikovaných. Ve Švýcarsku dosud zemřelo 484 nakažených, v Lichtenštejnsku nikdo. Za nejpostiženější švýcarský kanton označuje BAG Ticino na jihu země, které sousedí s těžce zasaženou Itálií. Z Ticina je hlášeno 668 případů na 100 000 obyvatel. 

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu dosáhl už téměř 80 000. Za posledních 24 hodin přibylo 6174 infikovaných, informoval v pátek Institut Roberta Kocha (RKI). Nemoci Covid-19  podlehlo v zemi již více než tisíc lidí. Od čtvrtka mrtvých přibylo 145. Celkem je v Německu k pátečnímu ránu 79 696 potvrzených případů nákazy a 1017 obětí nemoci Covid-19.

Nejvíce nakažených nadále hlásí Bavorsko (20 237), které hraničí s Českem. Na druhém a třetím místě zůstávají Severní Porýní-Vestfálsko (16 606), které je nejlidnatější německou spolkovou zemí, a Bádensko-Württembersko (16 059). Dohromady mají tyto tři země 770 obětí nemoci Covid-19.

Magazín Der Spiegel v pátek napsal, že německý ministr vnitra Horst Seehofer chce rozšířit opatření zavedená kvůli koronaviru na hranicích, přičemž nově se mají týkat i České republiky. Reálný dopad změn ale vzhledem k omezením, která už nyní platí v ČR pro přeshraniční styk, nemusí být velký.

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek ve videoposelství vyzvala všechny občany, aby i o Velikonocích dodržovali omezení vzájemných kontaktů. Uvedla také, že zatím nedokáže říct, kdy omezující opatření skončí. „Všichni prožijeme zcela jiné Velikonoce než kdykoli dříve,“ řekla šéfka německé vlády. „Myslím v této souvislosti také na židy a muslimy v Německu a všechny ostatní věřící, kteří se nyní nemohou scházet ve svých svatyních,“ vzkázala dále.

Merkelová, která v pátek po negativních testech na koronavirus opět úřadovala v kancléřství, rovněž řekla, že poslední statistiky RKI dávají „trochu naděje“, ale na uvolňování omezujících opatření je „rozhodně příliš brzy.

V přepočtu na 100 000 obyvatel byla dlouho situace nejhorší v hanzovním městě Hamburku, nyní už jej předstihlo s téměř 156 případy na 100 000 obyvatel Bavorsko.

Počet zemřelých lidí nakažených koronavirem stoupl v Nizozemsku o 148 na 1487. Celkový počet nakažených už je 15 723, o 1026 víc než ve čtvrtek. Informoval o tom v pátek podle agentury Reuters nizozemský národní zdravotnický institut.

Počet nových úmrtí i nových případů oproti čtvrteční 24hodinové bilanci o něco poklesl. Ve čtvrtek Nizozemsko hlásilo 166 dalších úmrtí a 1083 nových případů infekce koronavirem. Co do počtu zachycených případů nákazy patří sedmnáctimilionové Nizozemsko mezi sedm nejvíce zasažených zemí v Evropě.

Královna Alžběta chystá projev k národu

Počet obětí nákazy koronavirem v Británii za poslední den vzrostl o rekordních 684, celkem už nemoci podlehlo 3605 lidí. Jedná se o 23% nárůst úmrtí oproti předchozímu dnu. Zaznamenáno bylo celkově již 38 168 nakažených, test na koronavirus podstoupilo 173 784 osob. S odvoláním na statistiky ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters.

S projevem k národu, který se bude týkat současné epidemie, v neděli vystoupí britská královna Alžběta II. Reuters upozorňuje, že panovnice tímto způsobem vystupuje velice vzácně.

„Její Veličenstvo královna nahrála zvláštní projev určený Spojenému království a zemím (britského) Společenství, který se bude týkat epidemie koronaviru,“ uvedl v pátek Buckinghamský palác. „Televizní projev se bude vysílat v neděli 5. dubna 2020 od 20:00 (21:00 SELČ).“

V Londýně se v pátek otevřela obří polní nemocnice, která bude poskytovat lékařskou péči až 4000 pacientům. Jedná se o jednu z pěti, které mají v Británii vzniknout s cílem zvládnout očekávaný příval nakažených v době vrcholu pandemie koronaviru.

Premiér Boris Johnson zůstává v karanténě, kterou chtěl k pátku dni ukončit. Týden po pozitivním testu na koronavirus nadále vykazuje mírné příznaky nemoci. Prostřednictvím videa vyzval občany, aby dodržovali vládní opatření a i přes očekávané pěkné víkendové počasí zůstali doma a nevycházeli ven. Vláda podle něj zhodnotí nutnost restriktivních opatření po Velikonocích.

V Polsku je už přes 3000 nakažených

Polské ministerstvo zdravotnictví v pátek potvrdilo 203 nových případů koronaviru a další dvě úmrtí. Celkový počet nakažených koronavirem v zemi tak dosáhl 3149, z toho 59 lidí zemřelo, uvedla televize TVN 24 na svém webu.

Polsko podle vládního mluvčího Piotra Müllera může čelit vrcholu pandemie nemoci Covid-19, způsobené koronavirem, tento měsíc. „Nyní se musíme bohužel připravit na to, že počet onemocnění značně stoupne,“ prohlásil ve čtvrtek v rozhlase. Nevyloučil přitom další zpřísnění opatření zavedených s cílem omezit šíření koronaviru.

Nejvíce nakažených je v Moskvě

Rusko v pátek ohlásilo 601 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených se tak zvýšil na 4149, uvedla agentura Interfax s odvoláním na operativní štáb pro boj proti infekci. Nemoci Covid-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehli další čtyři pacienti. Celkový počet mrtvých tak vzrostl na 34.

Z nemoci se naopak uzdravilo 281 pacientů. Nákaza se dosud projevila v 78 z 85 ruských regionů. Nejvíce nových případů, 448, přibylo v Moskvě. Ve čtvrtek operativní štáb ohlásil rekordní přírůstek 771 nových případů za 24 hodin. Prezident Vladimir Putin pak oznámil prodloužení nepracovních dnů až do konce dubna.

Írán hlásí 53 tisíc nakažených

Koronaviru v Íránu podlehlo za uplynulých 24 hodin 134 lidí, počet obětí tak vystoupal na 3294. Nakažených bylo zaznamenáno 53 183. S odvoláním na mluvčího íránského ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters. Íránská média informují o nepokojích v několika věznicích a útěku mnoha vězňů ze zařízení na západě země.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedl, že 4035 nakažených je „na pozorování“, což podle Reuters může znamenat, že jde o pacienty ve vážném stavu. Dohromady 17 935 lidí se už podle ministerstva zotavilo. Mezi nakaženými je několik politiků včetně 23 poslanců a předsedy parlamentu.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville v pátek řekl, že v Íránu a některých dalších zemích se bouří vězni, kteří ztrácejí kontakt s rodinami. Íránská média informují o vzpourách v několika věznicích a hromadném útěku z věznice na západě. Země přitom dočasně propustila 100 000 trestanců, aby omezila šíření koronaviru ve věznicích. Podle Colvilla tvoří oněch 100 000 propuštěných 40 procent celkového počtu vězňů v Íránu.

Situace v Itálii se pomalu zlepšuje

V Itálii zemřelo za poslední den 766 pacientů s koronavirem, mrtvých je tak od začátku epidemie už celkem 14 681. Nakažených hlásí úřady skoro 120 000, nově infikovaných však nyní přibývá menším tempem, než v předchozím týdnu. Za posledních 24 hodin mělo na Covid-19 pozitivní test 4585 lidí, zatímco koncem března se denní přírůstek infikovaných pohyboval kolem 6000. Informoval o tom úřad civilní ochrany.

Italští epidemiologové předpokládají, že jihoevropská země, která je co do počtu obětí koronaviru nejhůře zasaženým státem světa, už má vrchol pandemie za sebou. Počty nově nakažených a mrtvých by se nyní podle jejich předpokladů měly držet zhruba ve stejné výši a postupně začít klesat.

Situace se zvolna zlepšuje i v Lombardii, která je šířením koronaviru postižená nejvíce. V pátek tam ohlásili 351 úmrtí a 1455 nově prokázaných případů nákazy. O den dříve bylo mrtvých 367 a nakažených 1292.

Výrazněji nyní stoupá i počet vyléčených - těch je nyní 19 758. Na jednotkách intenzivní péče je nyní 4068 lidí v kritickém stavu. Podporu dýchacích přístrojů potřebuje i množství zdravotníků, jichž se dosud nakazilo kolem 10 000. Nejméně 120 lékařů a sester infekci podlehlo, uvedla agentura APA s odvoláním na profesní sdružení.

Největší jednodenní nárůst ve Francii

Ve Francii podlehlo již 6507 lidí nemoci Covid-19. Ve francouzských nemocnicích zemřelo za posledních 24 hodin 588 pacientů s koronavirem, což je dosud největší jednodenní nárůst. K tomu úřady oznámily rovněž dalších 532 úmrtí v léčebnách dlouhodobě nemocných či domovech seniorů od začátku epidemie. Údaje z těchto zařízení však zatím stále nejsou kompletní, sdělil podle agentury AFP zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon.

Testy prováděné ve francouzských nemocnicích vyšly podle nové bilance pozitivní již u 64 338 pacientů, což je o 5233 více, než úřady hlásily o den dříve. V pečovatelských zařízeních byla nákaza potvrzena či na ni panuje podezření u dalších téměř 18 000 lidí.

Ačkoliv oproti čtvrtku klesl počet pacientů, kteří museli být přijati na jednotky intenzivní péče, z 382 na 263, epidemie podle Salomona ve Francii zatím ještě nekulminuje. „Stále nám neklesá počet lidí na jednotkách intenzivní péče. Ještě nejsme na vrcholu téhle vlny, a o to méně na začátku ústupu této vlny,“ prohlásil. V zemi se zatím od začátku krize z nemoci Covid-19 zotavilo 14 008 lidí, o 1580 více, než úřady evidovaly ve čtvrtek.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...