10. listopadu 2019 22:29, aktualizováno 11. 11 7:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Španělsku vyhráli vládní socialisté premiéra Pedra Sáncheze

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: AP Photo/Emilio Morenatti

Madrid Předběžné výsledky parlamentních voleb ve Španělsku potvrzují odhady u volebních místností a ukazují na nárůst pravice. Volby ale vyhráli vládní socialisté Pedra Sáncheze, který se stal premiérem loni v červnu po vyslovení nedůvěry vládě lidovců. Druzí skončili v pondělních volbách lidovci a třetí krajně pravicová strana Vox, která oproti dubnovým volbám získá zřejmě zhruba dvojnásobek křesel v dolní komoře parlamentu. Ani levicový, ani pravicový blok pravděpodobně ve volbách nezískal jasnou většinu.

Po sečtení 95 procent hlasů mají zatím socialisté 120 mandátů, dosud jich měli 123. Lidovci by měli podle těchto předběžných výsledků obsadit 88 křesel, zatímco dosud jich měli 66. Krajně pravicová strana Vox bude mít podle dosavadních výsledků 52 poslanců, od dubna jich měla 24. Druhá největší levicová aliance Unidas Podemos má zatím 26 křesel a středopravá Ciudadanos se propadla z 57 mandátů na 10.

Šéf lidovců Pablo Casado v pondělí prohlásil, že země už nemůže dále čekat na novou vládu. Neřekl však, zda nějak hodlá napomoci jejímu vzniku. Casado rovněž řekl, že Španělsku bude na základě výsledků pondělních voleb obtížnější vládnout. Jeho strana prý splní „svou povinnost“ a čeká na nejbližší krok socialistů Pedra Sáncheze.

Šéf Podemos Pablo Iglesias v pondělí řekl, že je připraven zahájit rozhovory se socialisty už v pondělí.

Vox se v dubnu stala první krajně pravicovou stranou v dolní komoře parlamentu od pádu frankistické diktatury v zemi v roce 1975, senátora získala po loňských prosincových regionálních volbách v Andalusii.

K výsledku v pondělních volbách už straně Vox gratulovala mimo jiné šéfka francouzské krajně pravicové strany Národní sdružení Marine Le Penová. „Gratulace lídrovi Voxu Santiagu Abascalovi za jeho působivou práci v opozici, která mu přinesla tak rychle plody,“ napsala Le Penová na twiteru.

Abascal v pondělí prohlásil, že Vox má nyní historickou zodpovědnot za vytvoření vlastenecké alternativy.

Blahopřání „přátelům z Voxu“ zaslal i šéf italské krajní pravice Matteo Salvini. „Vsadím se, že (média) už mají připravené ?titulky ? vítězství krajní pravice, rasistů, nacionalistů, fašistů...žádný rasismus ani fašismu, v Itálii ani ve Španělsku, chceme jen žít v míru v našem vlastním domě,“ napsal italský exministr vnitra Salvini na twitteru.

Nynějšímu nárůstu pravicových stran ve Španělsku podle expertů přispěly mimo jiné protesty separatistů v Katalánsku, které zintenzivnily minulý měsíc.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...