10. dubna 2017 15:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Španělsku zatkli ruského ‚krále spamu‘. FBI má osvětlit předvolební útoky hackerů

Hacker (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hacker (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

BARCELONA/PRAHA Se svými obchodními kontakty se nikdy nesetkával osobně. Místo telefonátů vždy komunikoval přes aplikace, které umožňují zašifrovat obsah zpráv. Peteru Severovi, ruskému hackerovi, který patří podle kyberexpertů mezi top 10 počítačových útočníků na světě, přesto nebyla tato opaření nic platná. Na popud amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) jej o víkendu zatkla španělská policie.

Petera Levašova, jak zní mužovo pravé jméno, FBI kromě jiného může pomoci při vyšetřování hackerských útoků před prezidentskými volbami. Ačkoliv zatím není jasné, jestli do nich byl přímo zapojen, Američané očekávají, že jim může „král spamu“ sdělit důležité informace o útocích na Demokratickou stranu.

Zprávu o Levašovově zatčení potvrdila ruská ambasáda v Madridu ruským médiím i agentuře Reuters. O tom, že by mělo jít o Petera Severu, potvrdili kyberexperti oslovení americkým listem New York Times (NYT).

Levašov byl zatčen v Barceloně, kde byl podle Russia Today (RT) na dovolené se svou rodinou. O tom, že za jeho zatčením jsou americké úřady pro ruskou stanici hovořila manželka zadrženého.

„Americký případ zůstává zapečetěn a nemůžeme zveřejňovat žádné konkrétní informace,“ uvedl v neděli na účet Levašovova zatčení a jeho napojení na předvolební útoky mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti Peter Carr. Pokud úřady potvrdí mužovu identitu, mělo by jít o velký průlom v boji proti kybernetickým útokům.

Spam před volbami i boj proti džihádistům

Ruský kout internetu má reputaci skladiště pornografie a pirátského obsahu. Stejně tak je rodištěm globálních podvodníků. Organizace Spamhaus má dlouhodobě na svém seznamu narušitelů Petera Severu mezi těmi deseti největšími a zatčený Peter Levašov je podle ní právě oním legendárním útočníkem. Jméno Peter Severa může být podle NYT odvozeno od Levašovova rodiště, Petrohradu, který leží v severozápadní části Ruska.

Podle ruských specialistů na kyberbezpečnost Andreje Soldatova a Iriny Boroganové se už v roce 2012 na ruském hackerském fóru diskutovalo, jestli nebyl Severa rekrutován do řad ruské tajné služby FSB. Měl se také snažit přemlouvat další kolegy, aby se zapojili do snahy ruských bezpečnostních složek zničit webové stránky islámských radikálů.

Známým se stal také proto, že jeho škodlivý software měl ovlivnit v roce 2012 ruské prezidentské volby. Měl rozesílat spamy účtům na ruských IP adresách. V jejich těle byly falešné zprávy o tehdejším prezidentském kandidátovi Michailu Prochorovovi. Byznysmen, který se postavil Vladimiru Putinovi, podle nich měl oznamovat, že je homosexuálem.

Severovy aktivity se spoléhaly na software Kelihos vyvinutý částečně vojenským inženýrem Andrejem Sabelnikovem, jehož zažalovala v minulosti firma Microsoft. Případ z roku 2012 ukazoval, jak byla hackerská činnost využívána k politickým cílům.

„Lidem v tomhle byznysu je jedno, kdo je platí,“ řekl NYT v prosinci minulého roku Sabelnikov. Kód, který je využíván v Kelihosu, měl podle vlastních slov napsat pro antivirovou společnost. Kdo konkrétně jej zneužil, však prý netuší.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz