Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid vakcína se v USA začíná testovat na dětech. Ty jsou možná klíčem k zastavení šíření nákazy

Svět

  13:49
Cincinnati - Společnost Pfizer dostala jako první ve Spojených státech oprávnění, aby svou vakcínu na covid testovala na dětech. Právě děti jsou podle odborníků zásadní pro kontrolu šíření nemoci. Společnost slibuje, že pokud proběhne vše v pořádku, mohlo by se začít od nového roku očkovat ve velkém.

Očkování (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

Čína i díky podezřelým praktikám vede v závodě o první vakcínu. Bude do konce roku, slibuje Peking

Farmaceutická společnost Pfizer připravuje nadějnou vakcínu ve spolupráci s německou firmou BioNtech. Jejich produkt je jednou ze čtyř amerických vakcín, které byly schváleny ke třetí a poslední fázi testování, uvádí CNN

Třetí fáze probíhá tak, že vědci dají tisícovce lidí vakcínu a čekají, jestli se někdo z nich nakazí. Data potom srovnávají se statistikami dobrovolníků, kteří dostali placebo. Třetí fáze testování se provádí na takovém počtu lidí, že by se měla potvrdit bezpečnost vakcíny. Aby byla vakcína uznaná, musí mít úspěšnost podle standardů FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) minimálně v 50 % případů, uvádí The New York Times.

Pfizer (ilustrační foto)

Společnost Pfizer jako první ve Spojených státech dostala povolení od FDA , že může vakcínu testovat na dětech. Vakcína totiž u dětí a dospělých funguje jiným způsobem a testovat se musí obě skupiny zvlášť, píše Reuters.

Tým lékařů v dětské nemocnici v Cincinnati tento týden dal injekci vakcíny adolescentům ve věku 16 a 17 let. Příští týden by měli začít s dětmi okolo 12 let. Výzkumníci již mají dobrovolníky, kteří se chtějí zapojit, a to i se souhlasy rodičů.

Pro kontrolu infekce jsou děti zásadní z toho důvodu, že mohou být přenašeči, kteří nemají příznaky. Často se pak děje to, že nakazí ohrožené skupiny jako jsou jejich rodiče, prarodiče, mohou šířit infekci mezi zdravotníky a podobně. „Myslíme si, že vakcína pro adolescenty a děti bude zásadní proto, abychom dostali covid pod kontrolu,“ řekl Dr. Robert Frenck, ředitel výzkumu, pro CNN.

Doktor Frenck rovněž věří, že dětí bylo infikováno chorobou více než uvádějí oficiální data. „Pokud máte doma dítě, má často rýmu a vždycky ho neberete k doktorovi,“ říká výzkumník. „Většinou to, co dětem covid způsobuje, je něco jako rýma,“ dodává.

Frenck však zdůraznil, že i když děti často mívají mírnější průběh, objevují se případy, kdy tomu je naopak. Existuje mnoho případů dětí, které s covidem zemřely, či si nesou dodnes následky. Vakcína by měla těmto komplikacím rovněž zamezit.

Trump prohlásil, že objevil účinný lék na covid-19. Nákaza koronavirem pro něj prý byla ‚požehnáním od Boha‘

FDA vyzvala farmaceutické společnosti, aby do třetí fáze testování zahrnula všechny etnické minority, jelikož v minulosti tomu tak často nebylo. Společnost Pfizer již podala vakcínu okolo 38 000 dobrovolníkům. Doktor Frenck uvedl, že na jejich výzvu, ve které oznamují, že hledají mladé dobrovolníky, 90 % dotázaných odpovědělo.

„Očekáváme, že společnosti globálně vyprodukují okolo 100 milionů dávek vakcíny do konce roku 2020 a potenciálně miliardu dávek do konce roku 2021, pokud společnost získá schválení a autorizaci,“ uvádí firma Pfizer na webových stránkách.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat