Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V USA zatkli muže, který dodal zbraně střelci ze San Bernardina. Hrozí mu 35 let

Svět

  7:50aktualizováno  16:23
NEW YORK - Až 35 let vězení za podporu terorismu hrozí ve Spojených státech muži, který byl zatčen při vyšetřování nedávného masakru v kalifornském San Bernardinu. Zadrženým je dlouholetý přítel střelce Sayeda Farooka, Enrique Marquez, jehož soud ve čtvrtek obvinil ze tří zločinů.

Enrique Marquez na skicách ze soudní síně. foto: ČTK

Podle agentury AP jde o zásadní obrat ve vyšetřování nejhoršího atentátu v USA od roku 2001. Z materiálů obžaloby vyšly najevo i další detaily o Farookově minulosti a jeho teroristických plánech.

Islamista Farook se svou manželkou Tashfeen Malikovou začátkem prosince v San Bernardinu zastřelil 14 lidí a dalších 22 zranil. Radikalizovaní muslimští manželé použili zbraně, které dodal Marquez a nakonec zahynuli při přestřelce s policií.

Čtyřiadvacetiletý Marquez byl obžalován z materiálního napomáhání teroristům. Také z toho, že s Farookem připravoval v roce 2011 teroristické akce, mimo jiné pumový útok na kalifornskou dálnici a další na vysokoškolský areál v kalifornském Riverside. Čelí rovněž obvinění, že obelhal imigrační úřady fingovanou svatbou s jistou Ruskou, od které za to bral 200 dolarů měsíčně.

Marquez byl sousedem osmadvacetiletého Farooka, který ho prý před deseti lety přivedl k islámu. Marquez podle AP vypověděl, že konvertoval k islámu, když mu bylo zhruba 15 let. Podle obžaloby strávil například v roce 2011 většinu času ve Farookově bytě, kde spolu četli, poslouchali a sledovali „materiály islámského radikalismu, včetně návodů k výrobě bomby“. Šlo mimo jiné o magazín Inspire, který vydává jemenská odnož teroristické sítě Al-Káida, anebo o videa produkovaná somálskými islamistickými milicemi Šabáb.

Potomek pákistánských přistěhovalců narozený v Chicagu podle obžaloby Marquezovi často vyprávěl o učení Američana jemenského původu Anvara Avlakího, kterým byl ovlivněn. Tímto radikálním duchovním a členem Al-Káidy se v minulosti inspirovalo již několik atentátníků.

Enrique Marquez v soudní síni.
Útočníci ze San Bernardina.

Farook Marquezovi v roce 2011 řekl, že se hodlá k jemenské teroristické organizaci připojit. Ještě předtím, začátkem roku 2009, podle materiálů obžaloby Farook mluvil o touze vstoupit do americké armády. Když ale v listopadu Avlakím přímo ovlivněný voják Nidal Malik Hasan na základně Fort Hood postřílel 13 lidí, přestal Farook o nástupu k vojsku uvažovat.

V roce 2012 prý Marquez ale spolupráci s Farookem ukončil a o střelbě v San Bernardinu nebyl údajně předem informován.

Marquez v době atentátu v San Bernardinu 2. prosince pracoval v baru v nedalekém městě Riverside. Hned po střelbě zavolal své matce, které řekl, že je v pořádku, ale že nepřijde domů, řekla podle AP sousedka Lorena Aguirreová.

„I když teď nejsou důkazy, že se Marquez účastnil atentátu či o něm věděl, jeho nákup dvou střelných zbraní a neupozornění úřadů na Farookův záměr spáchat někdy hromadnou vraždu měly smrtelné následky,“ prohlásila kalifornská prokurátorka Eileen Deckerová.

Na místo masakru v kalifornském San Bernardinu v pátek přijede uctít památku obětí prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu ve čtvrtek upozornil, že v zemi se mohou pohybovat další „izolovaní jednotlivci“ se zločinnými úmysly nebo „malé teroristické skupiny“, které mohou jednat z vlastní iniciativy. „Je obtížné je nalézt, předcházet útokům je v takových případech těžší,“ varoval prezident.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...