28. listopadu 2013 12:01, aktualizováno  22:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Summit ve stínu ukrajinské krize. Janukovyč trvá na svém ne

Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle na summitu v litevském Vilniusu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle na summitu v litevském Vilniusu | foto: ČTK

BRUSEL/VILNIUS Evropským politikům se dnes během večeře na summitu v litevském Vilniusu nepodařilo přesvědčit ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby podepsal asociační smlouvu s Evropskou unií. Novinářům to řekla prezidentka hostitelské země Dalia Grybauskaitéová.

Ukrajinská vláda plánovaný podpis pod asociační smlouvou odvolala už minulý čtvrtek, optimisté ale ve Vilniusu nevylučovali obrat.

"Zdá se, bohužel, že argumenty hovořící ve prospěch přidružení prezident nevyslyšel, jeho stanovisko se nezměnilo," řekla prezidentka v závěru prvního dne summitu Východního partnerství agentuře AFP.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes už po příletu prohlásila, že si "nedělá naděje", že by dohoda o přidružení Ukrajiny k EU mohla být v pátek podepsána.

Na demonstraci zasahuje policie.

Na demonstraci zasahuje policie.

Zklamaná Praha

Český premiér Jiří Rusnok se nechal slyšet, že Praha je rozhodnutím ukrajinské vlády smlouvu nepodepsat velmi zklamaná. Před budovou paláce v centru města, kde se večeře konala, čekalo na státníky i několik demonstrantů požadujících podepsání dohody.

VÍCE ZDE:

Grybauskaitéová, jejíž země toto pololetí unii předsedá, před večeří řekla, že vyjednávání s Kyjevem "bude pokračovat až do poslední minuty - před večeří, během večeře a myslím, že se ještě něco odehraje během noci".

K dění okolo Ukrajiny se vyjádřil i Rusnok. "Jsme velmi zklamaní z rozhodnutí ukrajinské vlády nepodepsat asociační dohodu a dohodu o volném obchodu," uvedl. Česká republika ale bude podle něj i nadále podporovat, aby dveře pro Ukrajinu zůstaly otevřené. "O své budoucnosti však musí rozhodnout Ukrajinci sami," uzavřel premiér.

Mykola Azarov.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se podle agentury AFP ještě před večeří sešel s předsedou Evropské komise José Barrosem a unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem. V pátek ráno se má sejít k separátním jednáním i s Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Přidružení Gruzie a Moldavska

Na summitu by měly být v pátek ráno parafovány dohody o přidružení k EU s Gruzií a Moldavskem. Parafování je předstupněm podpisu dohody, ke kterému by mělo dojít do roka. Poté se už smlouva začne předběžně vykonávat, tedy dojde k postupnému odbourávání cel a podobně. Následně ale ještě musí být smlouva ratifikována všemi zeměmi osmadvacítky plus daným státem Východního partnerství.

Původně se pro summit ve Vilniusu počítalo i s podpisem asociační dohody s Ukrajinou, Kyjev ale náhle změnil názor, prý pod tlakem Ruska. Jaký bude další osud této smlouvy, zůstává nejasné.

OSVOBOĎTE UKRAJINU, PROSÍ TYMOŠENKOVÁ

Vězněná Julija Tymošenkový vyzvala k podpisu dohody Ukrajiny s EU. "Pokud se (ukrajinský prezident Viktor) Janukovyč pod tlakem demonstrací na Ukrajině přece jen na poslední chvíli rozhodne dohodu podepsat,... žádám vás, abyste ji v pátek podepsali bez váhání a bez podmínek , což se týká i mého propuštění," napsala podle agentury AFP Tymošenková v dopise, který zveřejnili její blízcí.

"Dnes není třeba osvobodit jen politické vězně. Je třeba vysvobodit Ukrajinu. Tím, že s námi dohodu podepíšete, pomůžete celému jednomu národu překročit civilizační propast vytvořenou pomýlenými ideologiemi a agresivními říšemi. Učiňte ještě jeden důležitý krok směrem k úplnému sjednocení Evropy," stojí ve výzvě.

Julija Tymošenková
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.