Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ve strachu a zoufalství. Přes 300 členů Bílých helem zůstává uvězněných v Sýrii

Svět

  6:00
DAMAŠEK/PRAHA - Zůstali uprostřed bojů a jejich bídná situace se zhoršuje. Dobrovolní záchranáři, kteří byli zanecháni v jižní Sýrii poté, co se jim v neděli nepodařilo dorazit k místu evakuace na Golanských výšinách, jsou v nebezpečí. Čekají na záchranu.

Bílé přilby. foto: Syria Civil Defence - The White Helmets - Facebook

„Syrský režim neumožnil většině lidí projít přes silniční kontroly k evakuačnímu bodu,“ uvedl pro CNN Abu Mohmmad, dobrovolník Bílých helem. „Situace se zhoršuje obzvlášť poté, co se části příslušníků Bílých helem podařilo odejít. Režim po nás ale stále pátrá.“

Izrael v neděli asistoval při evakuaci stovek pracovníků nebo rodinných členů od Bílých helem. Kvůli silným bojům mezi Islámským státem a syrským režimem Bašára al-Asada se jim ale nepodařilo dojet na místo, odkud by mohli zemi opustit.

Bílé přilby zasahují v terénu.
Bílé přilby zasahují v terénu.

„Naše jména byla na evakuačním seznamu,“ řekl další člen Bílých helem Abu Laith, který v Sýrii nedobrovolně zůstal. „Zkusili jsme všechny prostředky, ale cesty nejsou bezpečné. Teď spoléháme na pomoc ze zbytku světa. Svůj osud neznáme. Naše situace je velmi bídná. Jsme v obležení.“

Podle dalšího ze členů Mohammada Abdallaha je v Sýrii stále přes tři sta dalších příslušníků Bílých helem, kteří „žijí ve strachu a konstantním zoufalství.“

Podle amerických zdrojů citovaných agenturou AP totiž hrozilo, že se syrská armáda, která postupně získává pod kontrolu západní pohraniční provincii Kunajtra, na záchranáře zaměří. Považuje je totiž za nepřátele režimu, kteří spolupracují s povstalci. Bílé helmy byly v roce 2016 nominovány na Nobelovu cenu míru.

Izraelská armáda převoz záchranářů od hranice na Golanských výšinách označila za „mimořádné humanitární gesto“, které Izrael učinil na žádost USA a jejich evropských partnerů, protože životy těch lidí byly v „bezprostředním ohrožení“. Podle syrského prezidenta Bašára Asada však šlo pouze o „zločinnou operaci“.

Člen Bílých přilb pomáhá zraněným.

„Jsme stále v nebezpečí,“ postěžoval si další ze členů záchranářské organizace Abu Muhanad. „Zachraňování životů je ten největší zločin, kterým jsme vinni. Říkají nám teroristé jen proto, že zachraňujeme životy.“ Podle něj jsou záchranáři ještě v horší situaci, než rebelové. Jsou totiž považováni za nepřátele, ale nemají žádnou možnost se bránit, protože nemají zbraně.

Kvůli izraelské evakuaci jsou teď navíc považováni za pomocníky Izraele, což je staví do ještě nepříjemnější pozice.

Pomoc evakuovaným

Bílé helmy jsou v Sýrii jedním z nejdůležitějších zdrojů informací, jelikož jsou často na místě náletu či útoku jako první. Jako dobrovolníci pomáhají ve válečných zónách hledat přeživší, vyprošťují oběti z trosek, ale také poskytují první pomoc.

Kanada se jako první ze zemí nabídla, že pomůže dobrovolníkům z Bílých helem a padesáti rodinám z nich poskytne azyl. Podobně se zachovalo i Německo, které nabídlo pomoc osmi rodinám. K pomoci se hlásí i Velká Británie, zatím však bez udání počtů.

„Tito lidé, kteří riskovali své životy, aby pomáhali a zachraňovali civilisty, jsou nyní sami v situaci, kdy potřebují pomoc. Poskytnout jim ochranu je dle mého názoru humanitární nutností a ukázkou mé politiky, jež zavádí lidskost a řád do migrace,“ uvedl v pondělí německý ministr vnitra Horst Seehofer.