12. prosince 2018 11:19, aktualizováno  13:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo měl střílet ve Štrasburku? 27krát odsouzený místní rodák, policie si pro něj šla i v den útoku

Francouzský voják hlídkující na vánočních trzích ve Štrasburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský voják hlídkující na vánočních trzích ve Štrasburku. | foto: Reuters

ŠTRASBURK/PRAHA Muže, který je podezřelý, že v úterý večer střílel na vánočních trzích ve Štrasburku, francouzská policie identifikovala jako 29letého místního rodáka Chérifa Chekatta. Podle francouzských médií byl úřadům známý kvůli drobné kriminální činnosti, také však byl na seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost. Odsouzen byl v minulosti celkem sedmadvacetkrát, uvedl pařížský prokurátor s tím, že útok byl teroristickým činem.

V den útoku v centru Štrasburku ho policie chtěla zadržet v rámci vyšetřování ozbrojeného přepadení z letošního léta. Policisté se pokusili Chekatta v jeho bydlišti zatknout v úterý ráno, ale nezastihli ho doma. Při prohlídce našli granát a pistoli, informovala televize BFMTV.

Úřadům byl údajně muž známý kvůli opakované trestné činnosti, záznam měl i v Německu. Údajný atentátník si odpykával trest kvůli těžkému vloupání v letech 2016-2017 – vloupal se do lékařské ordinace a do lékárny. V Německu byl nejprve ve vězení v Kostnici, později byl přeložen do Freiburku. Byl odsouzen k celkem dvěma letům a třem měsícům, předtím se dopustil stejných činů i ve Švýcarsku. V únoru 2017 byl Chérif vyhoštěn do Francie.

Police oblast ve Štrasburku, kde došlo ke střelbě, uzavřela.
Šok a zármutek nad útokem ve Štrasburku vyjádřila řada politiků, včetně...

Příběh oběti: Nechtěl do Paříže kvůli žlutým vestám, tak jel do Štrasburku

Podle italských médií je mezi těžce zraněnými jeden italský novinář. Tento osmadvacetiletý muž z Tridentu byl ve Štrasburku, odkud informoval o jednání Evropského parlamentu pro rozhlasovou síť Europhonica. Italská agentura ANSA oznámila, že novinář Antonio Megalizzi je ve vážném stavu. "Bylo nám řečeno, že střela vystřelená zločincem Antonia zasáhla do hlavy. Dvěma dívkám, které s ním byly... se podařilo utéct a skryly se na veřejném místě. Antonia ztratily z očí, protože zůstal ležet na zemi," řekl agentuře otec novinářovy přítelkyně.

Thajské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že jedním ze tří mrtvých je pětačtyřicetiletý thajský občan, který byl ve Francii s manželkou. Původně prý chtěli pobýt v Paříži, avšak kvůli protestům takzvaných žlutých vest se rozhodli odjet do Štrasburku. 

Ve Francii vyrůstal spolu se šesti sourozenci ve Štrasburku, po základní škole pracoval pro obec, od roku 2011 byl bez práce. Podle agentury DPA je francouzským občanem se severoafrickými kořeny.

Vysoce postavený odborník na bezpečnost uvedl pro deník Tagesspiegel, že oba bratři Chérif a Sami Chekattovi byli radikalizováni ve Francii a patřili ke štrasburské islamistické scéně. V Německu ovšem nebyli na seznamu potenciálně nebezpečných radikálů, což souvisí s tím, že kritéria pro registraci v rámci Fiche-S ve Francii jsou nižší než v Německu.

Mezi zadrženými osobami jsou útočníkova matka, otec a dva bratři. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování to oznámila agentura Reuters.

Podle BFMTV byl Chérif delší dobu sledován kvůli možné náboženské radikalizaci při pobytech ve vězení. Tam se Chérif ocitl i na francouzském území a hned několikrát, naposledy v roce 2015. 

„Byl policii známý pro vícero přestupků, ale nikdy nebyl podezírán z činů, jež by souvisely s terorismem. Několikrát se ocitl za mřížemi, kde došlo k jeho radikalizaci, islamizaci, ale pouze v otázkách praktikování náboženství, nikdy u něj nebyl ani náznak, že by přešel k terorismu. Byl však bedlivě sledován stejně jako mnoho dalších lidí, kteří se ve vězení setkali s Islámem. V současnosti však nemůžeme potvrdit, že šlo o teroristický útok,“ uvedl pro rádio France Inter ministr vnitra Laurent Nunez.

12.prosince 2018 v 00:23, příspěvek archivován: 12.prosince 2018 v 11:59

Cherif, il killer ricercato: nato a Strasburgo, nel suo passato solo reati comuni https://t.co/1l0YcM5exF https://t.co/uS1MPkA1Bc

Podle některých francouzských i zahraničních médií je toto Chekattova fotografie. Podezřelý byl veden na zvláštním seznamu osob považovaných za hrozbu pro národní bezpečnost, na němž podle agentury AFP asi polovinu osob tvoří islámští radikálové. 

Za teroristickou událost označil úterní střelbu pařížský prokurátor Rémi Heitz. „Včera (v úterý) krátce před dvacátou hodinou naše území znovu zasáhl terorismus,“ prohlásil prokurátor na tiskové konferenci. „Vzhledem k cíli útoku, počínání útočníka, jeho profilu a svědectví těch, kteří jej slyšeli křičet ‚Alláhu akbar‘, byla do akce povolána protiteroristická policie,“ vysvětlil. 

Útočník v úterý krátce před 20:00 SEČ vstoupil do ochranného pásma kolem vánočních trhů na Gutenbergově náměstí v centru Štrasburku a začal střílet. Následně se dvakrát dostal do přestřelky s příslušníky ozbrojených složek, přičemž zřejmě utrpěl zranění. Přesto se mu podařilo uniknout v taxíku a není vyloučeno, že se již nachází mimo francouzské území, ačkoliv byly okamžitě uzavřeny všechny přístupové cesty do města, stejně jako hraniční přechody se sousedním Německem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz