130 let
Potlačování protestů ve Stuttgartu

Potlačování protestů ve Stuttgartu | foto: Reuters

Ve Stuttgartu pokračují protesty, Merkelová vyzvala ke klidu

Svět
  •   14:09
STUTTGART - Atmosféra napětí a rozhořčení části obyvatel Stuttgartu, vyvolaná zahájením výstavby nového železničního uzlu a likvidací části místního parku, přetrvává i dnes. Bouřlivé protesty odpůrců výstavby si ve čtvrtek vyžádaly 116 lehce zraněných a skončily až v noci, dnes mají pokračovat. Kácení stromů v parku ale v noci na dnešek začalo.

Od půlnoci vstoupilo v platnost povolení kácet stromy v Zámeckém parku, kam se má modernizované nádraží rozšířit, a od 01:00 kácení skutečně začalo.

Kácení stromů v místě výstavby železnice ve Stuttgartu

Podle DPA padlo do rána asi 25 stromů, bagry vytrhávaly jejich pařezy ze země. Areál střežilo asi tisíc policistů. Skalní jádro

Merkelová v rozhlasu

Kancléřka Angela Merkelová v rozhlase vyzvala veřejnost ke klidu a k vyjadřování nesouhlasu pokojným způsobem.

"Přála bych si, aby podobné demonstrace probíhaly pokojně. Je třeba o to stále usilovat a vyhnout se všemu, co by mohlo vést k násilí," řekla regionálnímu rozhlasu SWR.

demonstrantů kácení doprovázelo protestními píšťalami a hesly ze zesilovacích tlampačů.

Policie dnes ráno odhadla počet demonstrantů na patnáct set až tři tisíce, odmítala ale jejich stížnosti, že by protestovali pokojně a policie je rozehnala "násilnými excesy" pomocí slzného plynu a napadáním pendreky.

Podle mluvčího demonstrantů násilí vyvolala policie. Pohrozil, že velkého protestu svolaného na dnes večer se zúčastní na sto tisíc lidí.

"Pokojná demonstrace vypadá jinak," odmítl jeho argumenty mluvčí stuttgartské policie. Demonstranti se podle něj opakovaně snažili protrhnout policejní kordon a z davu na ochránce zákona stále znovu létaly láhve, kameny nebo aspoň kaštany posbírané v parku. Zakuklení aktivisté se stále znovu pokoušeli přelézt kovové zátarasy staveniště a policie byla nucena proti nim opakovaně použít slzný plyn.

Potlačování protestů ve Stuttgartu

Zemská ministryně dopravy

Ministryně dopravy Bádenska-Württemberska Tanja Gönnerová kritizovala chování demonstrantů.

"Je na pováženou, pokud musí být staveniště projektů budoucnosti chráněno podobným způsobem," řekla v rozhlase Deutschlandfunk. Poukázala na to, že školní mládež útokem obsadila policejní auto, a zdůraznila, že demonstranti leckde záměrně "strkali děti dopředu".

Předseda policejních odborů Rainer Wendt obhajoval zásah jako "nejen oprávněný, ale zcela přiměřený". "Kde zatlačení demonstrantů není možné, smí a dokonce musí být použity donucovací prostředky jako vodní děla, slzný plyn nebo pendreky," řekl médiím.

Přestavba nádraží je jedním z největších stavebních projektů v Evropě, který má během devíti let stát sedm miliard eur (asi 173 miliardy korun).

Předpokládá výstavbu 16 železničních tunelů a 18 mostů, položení 60 kilometrů kolejí a hlavně výstavbu podzemního průjezdního nádraží.

Dosavadní hlavní nádraží ve Stuttgartu je totiž takzvaně hlavové: tratě v něm končí a vlaky z něj mohou odjíždět pouze do stejného směru, ze kterého přijely. Přeměna nádraží na průjezdné má také umožnit přímé napojení na budovanou trasu rychlovlaků ICE směrem na Ulm.

Odpůrci projektu nesouhlasí především s vysokými náklady na stavbu, která navíc po několik příštích let negativně ovlivní životní prostředí ve městě.

Obhájci tvrdí, že konečným výsledkem bude zlepšení životního prostředí ve městě a že železnice nahradí část individuální automobilové dopravy.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás