23. července 2018 21:21, aktualizováno 24. 7 7:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Švédsku a Řecku zuří lesní požáry. Česko nabídlo Švédsku pomoc v podobě vrtulníku

V okolí Atén v pondělí vypukly tři velké lesní požáry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V okolí Atén v pondělí vypukly tři velké lesní požáry. | foto: Reuters

Stockholm/Athény Lesní požáry v sužují severní i jižní Evropu. Ve Švédsku hasiči bojují až s 27 ohnisky požárů, Česko jim proto na pomoc s hašením nabídlo vrtulník. Rozsáhlé požáry zasáhly také Řecko. Tam si už podle listu Kathimerini vyžádaly už 24 obětí a nejméně 150 zraněných, řada z nich je v ohrožení života.

Ve Švédsku, které se v současné době potýká s extrémními suchy, bojují hasiči s požáry od severní cásti země až po jih k městu Malmö. Pomoc švédským hasičům, vojákům a dalším dobrovolníkům, kteří se snaží dostat oheň pod kontrolu, nabídly krom sousedního Norska také Itálie, Francie, Německo, Litva, Polsko nebo Dánsko. Česko nabídlo Švédsku na pomoc s hašením rozsáhlých požárů zapůjčení vrtulníku s vakem na vodu i s posádkou. Nyní česká diplomacie čeká na odpověď švédské strany.

„Ihned v neděli jsem požádal Leteckou službu Policie ČR o vyčlenění speciálního vrtulníku a maximální možnou spolupráci při pomoci Švédsku,“ oznámil Jan Hamáček (ČSSD), který vede ministerstvo vnitra a je pověřen i řízením ministerstva zahraničí. Česko nabídlo Švédům podle mluvčí ministerstva zahraničí Ireny Valentové okamžité zapůjčení vrtulníku Bell 412 s takzvaným bambi vakem, díky němuž může vrtulník nabírat vodu na hašení přímo z vodních ploch.

V zemi panuje mimořádné sucho a také vlna veder, která překonává rekordy od 19. století, kdy se záznamy začaly systematicky vést. „Riziko je extrémní,“ uvedla Britta Rambergová z MSB na pondělní tiskové konferenci. Obzvláště ohrožený je jih Švédska, kde teploty podle meteorologů dosáhnou ke 35 stupňům Celsia. 

Vláda požádala o pomoc pří hašení také armádu. K pomoci se připojily i stovky...
Podle dřívějšího sdělení švédského lesnického úřadu už oheň pohltil lesy v...

Kvůli požárům v Řecku zemřelo už nejméně 50 lidí

V okolí Atén v pondělí vypukly tři velké lesní požáry, které si vynutily evakuaci stovek lidí a které se hasičům zatím nepodařilo dostat pod kontrolu. Dva z nich mají už na svědomí desítky zničených domů. Podle řeckých médií zemřelo kvůli požárům nejméně 50 lidí, záchranáři hlásí na 150 zraněných, z toho většinu těžce. Mezi raněnými je i šestnáct dětí. Kvůli požárům Řecké úřady vyhlásily západně a severovýchodně od Atén nouzový stav. S ohnivým živlem zápolí kolem 300 hasičů, informovala řecká média. Řecký premiér Alexis Tsipras, který předčasně ukončil návštěvu v Bosně a vrací se do vlasti, označil situaci ze velmi vážnou. Řecká civilní obrana oznámila, že požádá o pomoc Evropskou unii.

Největší počet mrtvých záchranáři nalezli v obci Mati východně od Atén. „Tam je bohužel největší počet zraněných, ale i největší počet mrtvých osob, lidí, kteří nezvládli odjet a byli uvězněni ve svých domech či autech,“ uvedl mluvčí řecké vlády Dimitris Tzanakopulos.

Požárníkům podporovaným desítkami hasičských aut i cisternovými letadly a vrtulníky, se zatím nedaří žádnou z ohnivých front dostat pod kontrolu. Brání jim v tom silný vítr, který v nárazech dosahuje více než 60 kilometrů v hodině, a vysoké teploty kolem 40 stupňů Celsia. Teprve v noci by se proudění vzduchu mohlo uklidnit.

Švédsko není jedinou evropskou zemí, kterou v těchto dnech sužují lesní požáry....

V Řecku dým z požáru nedaleko města Kineta zahalil nebe nad Athénami.

Nejhorší je situace v hornaté oblasti zhruba 50 kilometrů západně od Atén, kde požár donutil stovky místních obyvatel opustit své domovy, zejména letní sídla. Dým z něj zakryl dopoledne oblohu až nad aténskou Akropolí, která byla na několik hodin uzavřena turistům.

Na hašení požáru, který vypukl v noci na pondělí severně od města Kinéta, bylo v průběhu dne nasazeno 225 hasičů, 64 hasičských vozů, pět protipožárních letadel a sedm helikoptér. Záznam řecké televize Skai ukazuje oblaka dýmu, hořící zahrady u domů a obyvatele, kteří z místa ujíždí ve vozech a na mopedech. Přítomnost nedýchatelného hustého kouře vedla také k uzavření dálnice spojující Atény s Korinthem, což způsobilo v oblasti dopravní zácpy.

„Vznikly škody, shořely domy a auta,“ řekl v televizi Skai Grigoris Stamulis, starosta města Megara, které leží vedle Kinéty. Tsipras vyjádřil znepokojení nad tím, že se požáry rozšířily v jediném dni. Náměstek ministra vnitra Nikos Toskas předtím vyslovil podezření, že mohly být založeny úmyslně. Podle řeckých médií zadržela policie nejméně jednoho člověka pro podezření ze žhářství.

Kouř z lesního požáru byl tak hustý, že lidem bylo doporučeno nevyjíždět s auty...

Kouř z lesního požáru byl tak hustý, že lidem bylo doporučeno nevyjíždět s auty ven.

„Čelíme extrémní situaci,“ prohlásil ve státní televizi ERT mluvčí aténských hasičů Achilleas Tzuvaras. „Nastanou škody, ale musíme hlavně zabránit obětem na životech,“ dodal.

V pondělí odpoledne vypukl požár také na svazích pohoří Pendeli severovýchodně od Atén, kde bylo nasazeno v úvodu 50 hasičů s 20 protipožárními vozidly. Oheň se už dostal do obytné zástavby a spálil řady domů. I tam už byla nařízena preventivní evakuaci místních obyvatel. V ohrožení je už přímořská obec Nea Vutza, kde začala evakuace turistických kempů. Večer vypukl další požár severně od Atén u letoviska Kalamos, kde se rovněž zdržuje i mnoho zahraničních turistů.

Na celém území Řecka je v současnosti aktivních sedm velkých požárů. Proti živlu u města Chania na Krétě bojovalo odpoledne 30 hasičů s 14 cisternovými vozidly. Poslední požár vypukl podle řeckého protipožárního sboru na severovýchodě země u hranic s Tureckem, kde se do jeho hašení pustilo 50 požárníků s 16 vozidly.

Lesní požáry jsou v Řecku během suchých a horkých let běžné. Dosud nejhorší požár si v roce 2007 vyžádal na jihu Řecka více než 60 obětí.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz