16. dubna 2016 16:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Švédsku vyšetřují Němce, který je podezřelý z vydírání české vlády jedem

Ilustrační foto: Švédská policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Švédská policie. | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Ve Švédsku je vyšetřován 27letý německý student, který je podezřelý z vydírání české vlády blíže neurčenou toxickou látkou, kterou získal přes internet. Informovala o tom v sobotu švédská média s odvoláním na prokurátora Henrika Södermana.

Česká policie potvrdila, že na případu spolupracuje se švédskými kolegy, bližší informace ale zatím nebude poskytovat.

Muž, který je podle médií ve Švédsku od roku 2012 a studuje na vysoké škole v Uppsale, je podezřelý z obchodování s toxickými látkami, jako je ricin, na webu a také z pokusu vydírat české úřady. Podle Södermana se dopisem dožadoval peněz pod hrozbou, že bude rozesílat toxické látky. Prokurátor odmítl sdělit detaily, ale uvedl, že o ricin v tomto případě nešlo.

List Expressen napsal, že vyšetřování švédská policie zahájila loni na podzim po kontaktu s českou policií a že k vydírání došlo už v roce 2014. Na případu podle deníku spolupracovala kromě českých a švédských policistů také německá policie a americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

„Tyto informace máme od zahraničních kolegů. Jedná se o případ, na kterém pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který se švédskou stranou spolupracuje. Bližší informace ale nebudeme v tuto chvíli sdělovat,“ řekla v sobotu na dotaz ČTK mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Švédská policie podezřelého zatkla tento týden už ve středu u něho doma a soud v sobotu na něj uvalil dvoutýdenní vyšetřovací vazbu. Muž podle jeho advokáta Bengta-Görana Hugosona veškerá obvinění odmítá.

ČTK