Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Varšavě demonstrovalo několik stovek horníků, bránili polské uhlí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Reprofoto

Varšava Na „obranu polské energetiky“ v pátek před sídlem vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a úřadem vlády premiéra Mateusze Morawieckého demonstrovalo několik stovek horníků a zástupci spřízněných odvětví. Oznámila to polská média.

Demonstrace se podle portálu Money.pl uskutečnila, přestože hornické odbory před několika dny dospěly s vládou k dohodě, že bude dotovat ztrátové uhelné doly. Tím se má uzavření posledního z nich odsunout až do roku 2049. Navíc stávajícím horníkům má dohoda zaručit práci až do penze.

Tyto dotace však podle expertů sotva schválí Evropská komise, jednak kvůli plánům na přechod od „špinavé“ k „zelené“ energetice v EU, jednak kvůli rozporu s unijními předpisy o hospodářské soutěži.

Těchto úskalí si musí být vědomi i vládní právníci. „Vyrábíme nejdražší elektřinu v Evropě. Přidat k tomu dotace je nejen v rozporu s předpisy EU, ale i se zdravým rozumem,“ řekl listu Rzeczpospolita europoslanec Jerzy Buzek ze Slezska.

Plán dalšího fungování polského hornictví má být dokončen do poloviny prosince a poté bude předložen Evropské komisi.

V čele pochodu horníků od sídla PiS k premiérově kanceláři jel automobil, který z reproduktorů vysílal projevy předních vládních politiků od expremiérky Beaty Szydlové přes Morawieckého až po prezidenta Andrzeje Dudu. „Účastníci živě reagovali, když z reproduktorů zazněla prezidentova slova, že nedovolí zničit polské hornictví,“ napsal list Gazeta Wyborcza na svém webu. „Starejte se o naše problémy!“ křičeli podle opozičního deníku demonstranti, zatímco míjeli prezidentův předvolební plakát.

„Poláci, probuďte se! Nedovolme, aby polská vláda na kolenou přijala unijní podmínky. Za chvilku budete platit účty francouzským energetickým firmám, a to mnohem vyšší než teď,“ přesvědčovali demonstranti. Nesli transparenty „Nelikvidujte polské hornictví a energetiku!“, „Stop dovozu uhlí!“ či „Bez uhlí bude black out!“.

„Dokázali jste kácet v pralese, navzdory evropským předpisům. Dokázali jsme změnit soudy, navzdory evropským zákazům. Proč tedy pokorně přijímáte unijní nařízení v energetice?“ ptali se demonstranti vládních politiků.

Pochod podle deníku vyvolal dopravní komplikace v centru Varšavy, ale protože průvod nebyl příliš početný, potíže zakrátko pominuly.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...