Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Vatikánu rezignoval kněz, jehož jeptiška obvinila ze sexuálního obtěžování

Vatikán (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vatikán (ilustrační fotografie) | foto: Reuters

VATIKÁN Ve Vatikánu v úterý podal rezignaci vlivný člen Římské kurie, kterého bývalá jeptiška obvinila ze sexuálního obtěžování. Informovala o tom vatikánská tisková služba.

Rakouský kněz Hermann Geissler vedl jednu ze sekcí Kongregace pro nauku víry, která dohlíží na dodržování katolické doktríny. V oficiálním sdělení uvedl, že vznesené obvinění je nepravdivé a hodlá se proti němu bránit při kanonickém procesu.

Kauza kolem 53letého rakouského duchovního je další nepříjemností pro vedení katolické církve, které se nyní těžce potýká se skandály kolem sexuálního obtěžování kněžími. Právě s ohledem na tuto situaci Geissler požádal o propuštění ze služby, jeho nadřízený, kardinál Luis Ladaria Ferrer, rezignaci přijal.

Obvinění podle kněze nejsou pravdivá

„Otec Geissler učinil tento krok, aby zmírnil škodu, způsobenou této instituci a její komunitě. Jak tvrdí, obvinění vznesené proti němu není pravdivé a požaduje, aby se pokračovalo v započatém kanonickém procesu. Chystá se podniknout rovněž případné právní kroky,“ citovala z oficiálního sdělení česká sekce Radia Vaticana.

Němka Doris Wagnerová, bývalá členka řeholní komunity Opus spiritualis Familia, k níž patří také Geissler, obvinila kněze z obtěžování loni. Na konferenci ve Vatikánu tehdy promluvila o jeho nevhodném chování, neuvedla ale jeho jméno, pouze funkci, kterou zastává v církevním aparátu. Wagnerová uvedla, že kněz ji obtěžoval v roce 2009 při zpovědi. Tehdy jí bylo 25 let a podle jejích slov se jí Geissler pokoušel objímat a líbat a dělal jí erotické návrhy. Wagnerová z řádu odešla v roce 2011, nyní je vdaná a má dítě.

Vatikán již údajný přečin rakouského kněze zkoumá. Podle kanonického práva je přitom takzvaná solicitace, tedy navádění věřícího zpovědníkem ke hříchu, vážným zločinem. Může být potrestán i zákazem vykonávání kněžské funkce.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Pronájem bytu 2kk, 101 m2 (podkrovní)
Pronájem bytu 2kk, 101 m2 (podkrovní)

Husovo náměstí, Roudnice nad Labem, okres Litoměřice
12 000 Kč/měsíc