12. září 2015 8:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ve Velké mešitě v Mekce spadl jeřáb. Zabil nejméně 107 lidí a dalších dvě stě zranil

Saúdskoarabský úřad civilní obrany uvedl, že vedle 87 mrtvých bylo při neštěstí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Saúdskoarabský úřad civilní obrany uvedl, že vedle 87 mrtvých bylo při neštěstí... | foto: ČTK

MEKKA Nejméně 107 lidských životů si podle aktuální bilance vyžádal páteční pád jeřábu ve Velké mešitě v Mekce, dalších 238 lidí utrpělo zranění. Saúdskoarabský úřad civilní obrany oznámil, že se jeřáb zřítil kvůli silnému větru a dešti. Mekka patří k nejposvátnějším místům islámu a v současnosti se chystá na velkou pouť věřících z mnoha zemí.

Fotografie na sociálních sítích zobrazují muslimské věřící v zakrvácených hábitech, na dalších snímcích jsou vidět trosky části stavby, v níž jeřáb podle všeho při pádu proboural zeď mešity.

Mekka se v těchto dnech připravuje na každoroční velkou pouť hadždž, která má podle islámského lunárního kalendáře začít v týdnu od 21. září a kterou má jednou za život vykonat každý muslim.

Fotografie na sociálních sítích zobrazují muslimské věřící v zakrvácených...
Při pádu jeřábu ve Velké mešitě v Mekce zemřelo v pátek nejméně 87 lidí a více...

Loňské pouti se podle statistik místních úřadů zúčastnily více než dva miliony osob. Úřady už tehdy podle agentury Reuters omezovaly počet přítomných věřících z bezpečnostních důvodů, neboť v místě dlouhodobě probíhají stavební práce zaměřené na zvýšení kapacity mešity.

ČTK, Lidovky.cz