11. prosince 2018 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové poslali do Venezuely jaderné bombardéry. USA protestují

Ruský dálkový bombardér Tu-160 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský dálkový bombardér Tu-160 | foto: Archiv

CARACAS/PRAHA Dva ruské bombardéry Tu-160 přistály v pondělí ve Venezuele. Ruská federace tak podle serveru BBC chce jasně vyjádřit podporu socialistické vládě prezidenta Nicoláse Madura. Podle amerického ministra zahraničních věcí Mikea Pompea tak akorát „dvě zkorumpované vlády prohýří veřejné fondy.“ Kreml tento výrok označil za „naprosto nepatřičný“.

Strategické bombardéry, které jsou schopné nést i jaderné bomby, přistály na letišti Simona Bolívara v hlavním městě Venezualy za doprovodu dvou stíhacích letounů. Podobná letecká sestava navštívila zemi i v roce 2013.

Letouny dorazily do Caracasu,  hlavního města jihoamerického státu, jen pár dní poté, co se prezident Maduro setkal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Potvrdily se tak dlouhodobě dobré vztahy mezi zeměmi.

„Toto budeme dělat s našimi přáteli, protože máme ve světě přátele, kteří brání respektované a vyvážené vztahy,“ uvedl pro média venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino, podle kterého je návštěva letounů součástí leteckých cvičení s Ruskem.

Ruský strategický bombardér Tu-160 nad ruskem
Ruský strategický bombardér Tu-160

„Připravujeme se na obranu Venezuely až do posledního centimetru, pokud to bude nutné,“ řekl ministr s odkazem na vládou pravidelně opakovaná tvrzení, že se imperialistické státy snaží svrhnout.

Prezident Maduro v neděli sdělil médiím, že právě „proběhl pokus o státní převrat proti ústavní demokratické a svobodné vládě země, který byl pokusem narušit demokratický život ve Venezuele a byl přímo koordinovaný s Bílým domem.“

USA se již ohradily vůči vyslání strategických bombardérů do Venezuely. „Ruská vláda poslala bombardéry přes půl světa do Venezuely. Ruský a venezuelský lid by měl vnímat tuto situaci tak, jak je: dvě zkorumpované vlády prohýřily veřejné finance a plácají o svobodě a volnosti, zatímco jejich lidé trpí,“ napsal na Twitter ministr Pompeo.

11.prosince 2018 v 03:55, příspěvek archivován: 11.prosince 2018 v 15:37

#Russia's government has sent bombers halfway around the world to #Venezuela. The Russian and Venezuelan people should see this for what it is: two corrupt governments squandering public funds, and squelching liberty and freedom while their people suffer. https://t.co/bCBGbGtaHT

Podle mluvčího Kremlu Dimitrije Peskova byl Pompeův komentář „velice nediplomatický“. Ke kritice Ruska se v televizi připojil i mluvčí ministerstva obrany USA Rob Manning, který připomněl, že USA nedávno poslaly k pobřeží Venezuely plovoucí nemocnici jako pomoc obyvatelům země, kteří unikají před hyperinflací a krizí.

„Porovnejte si to s Ruskem, které řeší lidmi způsobenou humanitární katastrofu tím, že do Venezuely pošle bombardéry, namísto humanitární pomoci,“ uvedl plukovník Manning pro televizi NBC.

Rusko však není jednou zemí, která posílá své jednotky do zemí, kde mají zájmy konkurenti. USA například vyslaly na Ukrajinu svá letadla po zvýšení napětí s Ruskem kvůli aktivitám u Krymu, Američané navíc zvažují i vyslání námořních kapacit k ukrajinskému pobřeží.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz